Orwellovské zprávy ze světa
RSS

Orwellovské zprávy ze světa

Zprávy z různých koutů světa, o kterých se dá říci, že by G. Orwella vůbec nepřekvapily. O cenzuře hymny a zemi, kde třetině obyvatel vypli telefony, když nechtěli poslouchat.



O tom, jak se na čtyřech kontinentech inspirovali knihami George Orwella. Zdroj informací na konci článku.
(1) Čína cenzuruje vlastní hymnu
Čínští cenzoři intenzivně pracují na tom, aby zamezili jakýmkoli projevům nespokojenosti v souvislosti s drastickými protipandemickými opatřeními v čínských městech. Vrcholným počinem je cenzura části čínské hymny.
První věta čínské hymny totiž zní „Povstaňte, kdo odmítáte být otroky“. Obyvatelé Šanghaje ji začali používat jako symbol odporu proti zákazům vycházení a dalším restrikcí, které na ně vláda uvalila ve snaze zabránit šíření nemoci Covid-19. Heslo s úvodním veršem hymny ale na internetu nevydrželo dlouho. Podle časopisu Newsweek cenzoři heslo obratem zablokovali a při jeho vyhledávání na čínské sociální síti Weibo, která je obdobou amerického Twitteru, se zobrazila pouze hláška, že podle stávajích regulací nelze stránku zobrazit.
Čínští občané se tak museli uchýlit k alternativním hláškám. Nicméně ani příspěvek, který se ptal, „jaká je první věta národní hymny“, nevydržel dlouho a byl smazán.
Pozn. redakce: Na jednu věc propagátoři cenzury vždy zapomenou. Jak se rozjede, nedá se zastavit. Ale zase se můžeme vrátit do časů jinotajů a neustálého hledání nějakého smyslu mezi řádky. 
(2) Kdo zlobí, bude bez mobilu
Nigérie je jednou z několika afrických zemí, které požadují, aby se občané prostřednictvím SIM karty zaregistrovali do národní digitální databáze. Bez registrace do databáze není možné například otevřít bankovní účet nebo získat zdravotní pojištění.
Třetina obyvatel Nigerie se do databáze nezaregistrovala z důvodu obav o své soukromí a zneužití dat. Proto vláda přistoupila k razantnímu kroku a více než 70 milionům svých občanů zablokovala v druhé polovině dubna SIM karty.
Krok nigerijské vlády vyvolal obavy u ochránců lidských práv, kteří upozorňují, že nové technologie umožňují stálý dozor vlády nad svými občany a možnost okamžité represe vůči disidentům nebo nepohodlným kritikům.
Pozn. redakce: Co je na síti, může být monitorováno. Co je monitorováno, může být vyhodnoceno. Co je vyhodnoceno jako nežádoucí, může být vypnuto. To je železný zákon digitální identity. 
(3) V Itálii budou testovat sociální skóre
Podle Corriere di Bologna zavádí v městská rada v italské Bologni chytrou peněženku, do které budou občané dostávat od města digitální body podle svého chování. Největší důraz bude kladen na snižování uhlíkové stopy. Radní města řekl, že „občané dostanou body za recyklaci, za používání veřejné dopravy nebo když budou dobře řídit svoji energetickou spotřebu“.
Získané digitální body bude možné využít pro získání slev nebo na různé nákupy.
Účast v systému bude dobrovolná, ale občané se budou muset zaregistrovat do speciální aplikace.
Pozn. redakce: Na slevy nakonec dostanou všechny. I když v tomto případě vytane na mysli stará hláška dvojice Šimek-Grossman „ Nechci slevu zadarmo“.
(4) Když je pokles ekonomiky v podstatě růstem
Americká ekonomika v prvním kvartále tohoto roku překvapivě klesla o 1,4% v meziročním porovnání. Jedná se o nejslabší kvartál od počátku pandemie. Pokles domácího produktu byl pro mnohé ekonomy překvapení, protože předpovídali slabý růst.
Některé deníky se nebály to říci na rovinu. Anglický Guardian v titulku uvádí, že se jedná o „nečekaně hluboký“ propad. Ovšem některá média se uchýlila k tajuplnějším titulkům. Deník New York Times napsal, že „Zpráva o HDP ukazuje, že se americká ekonomika propadla, maskujíce širší zotavení“.
Dále píše, že kdyby se nezapočítávala inflace, byl by americký růst doslova „zářný“. Přeloženo do normálního jazyka to znamená, že ekonomika toho sice reálně vyprodukovala méně, ale protože se to dá díky inflaci prodat za více, jedná se o zářný růst.
Pozn. redakce: Někdy je propad růstem a chudoba bohatstvím. Naštěstí občanům pomůže nějaké to ministerstvo pravdy s radou, co si o tom myslet.




syrzdarma.cz
The post Orwellovské zprávy ze světa first appeared on .


Nejčtenější za týden