Země Rady pro spolupráci v Zálivu (GCC) jsou hluboce znepokojeny současnými hrozbami Izraele, že zahájí rozsáhlý protiútok na Írán, který by pravděpodobně zahrnoval údery balistických raket a stíhaček na klíčovou infrastrukturu, a to jak energetickou, tak vojenskou. (Foto: Flickr)
Bidenův Bílý dům se tento týden snažil Izraelcům rozmluvit, aby nezasáhli ropné a plynové lokality.
Saúdská Arábie a státy GGC se chtějí vyhnout útokům, které by mohly mít dopad na její produkci a vývoz ropy, jako například útok bezpilotních letounů Saudi Aramco na Abqaiq-Khurais v roce 2019. USA z těchto historických útoků obvinily Írán, ale teheránští představitelé se k nim nikdy nepřiznali. Možná je provedli íránští zmocněnci z Iráku, ale Západ nakonec zastává názor, že prst na spoušti měl Teherán.
Minulý týden jsme podrobně informovali o tom, že se Saúdové snaží přesvědčit Íránce o své neutralitě, a to v rámci řady setkání na vysoké úrovni, v jejichž rámci nedávno navštívil Dauhá prezident Masúd Pezeskian, aby se setkal s představiteli Rady pro spolupráci v Zálivu. Tato jednání pokračovala setkáním korunního prince Mohammeda bin Salmána s íránským ministrem zahraničí Abbásem Arakčím ve středu v rámci jeho cesty po Perském zálivu.
Agentura Reuters v nové čtvrteční zprávě odhalila další podrobnosti o hrozivých varováních sdělených z íránské strany. „Kroky států Perského zálivu přicházejí po diplomatickém tlaku nearabského šíitského Íránu, který se snaží přesvědčit své sunnitské sousedy v Perském zálivu, aby využili svého vlivu na Washington v souvislosti s rostoucími obavami, že by Izrael mohl zaútočit na íránská zařízení na těžbu ropy,“ píše agentura Reuters .
Teherán v podstatě říká Saúdům, aby přemluvili Izraelce ,jinak…
„Během jednání tento týden Írán varoval Saúdskou Arábii, že nemůže zaručit bezpečnost ropných zařízení království v Perském zálivu, pokud by Izraeli poskytl jakoukoli pomoc při provádění útoku, sdělil agentuře Reuters vysoký íránský představitel a íránský diplomat.“
Klíčovou komplikací, která Saúdy staví do nejisté a choulostivé pozice vůči jejich spojencům, je skutečnost, že Spojené státy mají v království základny a přítomnost vojáků, včetně významných prostředků amerického letectva. Washington již přislíbil, že pomůže Izraelcům odrazit případné budoucí protiútoky íránských balistických raket, jak to učinil při posledních dvou kolech vypálení bezpilotních letounů a balistických raket na Izrael.
V případě širší íránsko-izraelské války by USA jistě vyvíjely tlak na Saúdy a země Rady pro spolupráci v Zálivu, aby umožnily americkým stíhačkám umístěným v Perském zálivu zasáhnout proti Íránu. Podle agentury Reuters Írán výslovně pohrozil válkou , pokud by Rijád spolupracoval :
Alí Šihábí, saúdský analytik blízký saúdskému královskému dvoru, řekl: „Íránci prohlásili: Pokud státy Perského zálivu otevřou svůj vzdušný prostor Izraeli, bude to válečný akt“ .
Diplomat uvedl, že Teherán vyslal Rijádu jasný vzkaz, že jeho spojenci v zemích, jako je Irák nebo Jemen, by mohli reagovat, pokud by došlo k jakékoli regionální podpoře Izraele proti Íránu.
Jak šíitští Hútíové z Jemenu, tak irácké polovojenské jednotky v průběhu let prokázaly, že jsou schopny zasáhnout saúdská ropná zařízení buď drony, nebo raketami.
Zdá se, že Saúdové podnikají kroky k uklidnění Íránu: „V rámci snahy vyhnout se křížové palbě státy Perského zálivu včetně Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Kataru rovněž odmítají, aby Izrael přeletěl jejich vzdušný prostor za účelem jakéhokoli útoku na Írán, a sdělily to Washingtonu, uvedly tři zdroje blízké vládním kruhům,“ upřesňuje dále agentura Reuters.
Saúdové a Íránci v posledních několika letech učinili obrovský krok směrem k plnému diplomatickému sblížení, zatímco Rijád se zároveň ve světle války v Gaze odklonil od normalizace vztahů s Izraelem.
Pokud jde o ropné riziko, je třeba připomenout, že výše zmíněný útok na ropné pole Saudi Aramco v roce 2019 měl za následek zastavení více než 5 % celosvětových dodávek ropy. Pokud se Izrael zaměří na íránské dodávky, OPEC má dostatek volné kapacity ropy, aby to nahradil, ale ne v případě, že ropná naleziště v Saúdské Arábii a SAE budou zasažena případnými útoky íránských zástupců.
Rijád se však opět snaží Islámskou republiku ujistit: „Státy Perského zálivu nedovolí Izraeli využívat jejich vzdušný prostor. Nedovolí průlet izraelským raketám a existuje také naděje, že nezasáhnou ropná zařízení,“ řekl agentuře Reuters zdroj z Perského zálivu.
Zdroj: reuters.com , nytimes.com
Článek Státy Perského zálivu chtějí zabránit Izraeli v útoku na íránská ropná naleziště se nejdříve objevil na AC24.cz .