Mítink
RSS

Mítink

MONIKA ČÍRTKOVÁ
Až z dnešních zpráv jsem se dozvěděla, co se děje na mítincích Andreje Babiše při jeho turné po České republice.

Jen na okraj k věci samé: přítomnost policie na akci, kde se nachází v určitém okamžiku mnoho lidí a hrozí tam konflikty, mne nijak neuráží, to patří k poslání policie. Nejsem odborník na policejní metody, čistě pocitově bych se domnívala, že užitečnější budou policisté v uniformách; přítomnost příslušníků policie ve stejnokroji působí psychologicky a odrazuje od porušování norem.
Hodnocení samotného zákroku nechám povolanějších, zejména na Generální inspekci bezpečnostních sborů; určitě není vhodné to pískat od obrazovky.
Ale nemohu skrýt své překvapení, pokud jde o podstatu problému.
Ono je nějakou normou, že na mítinky Andreje Babiše chodí lidé, kteří je úmyslně narušují, pískají a dělají nepořádek?
Proč to?
Sama jsem na žádném politickém mítinku myslím nikdy nebyla, tak nevím, jak probíhají, ale to úplně poslední, co by mne napadlo, je jít na setkání politika s občany a dělat tam nepořádek.
Beru to tak, že politik to setkání pořádá, protože chce občanům – voličům, případně si vyslechnout jejich názor. Připadá mi to celkem normální a přirozené, před volbami obzvlášť, a neshledávám na tom nic pobuřujícího. Svou úlohu coby občana pak vidím jednoduše: buď mne to zajímá a jdu si to poslechnout, nebo mne to nezajímá a nejdu tam, a pokud se vyskytnu náhodou poblíž, akce si nevšímám a jdu si za svými záležitostmi.
Co je na to složitého?
Nechápu, proč by měl někdo takové setkání narušovat.
To je úplně mimo můj vesmír a rozhodně to nepatří k dobrému vychování občanky demokratického státu. Můžu s Andrejem Babišem tisíckrát nesouhlasit – ale to rozhodně není důvod, abych šla povykovat na jeho setkání s občany. Nebo ano?
Uvažte, že kdyby vzal každý toto mé zlaté pravidlo za své, ušetřili bychom si mnoho těžkostí:
– politik by mohl přijet, sdělit, co chce, a zase v klidu odjet, – nedocházelo by k žádným přestupkům, potyčkám ani konfliktům, – na mítincích by snad ani policie nebyla potřeba, – do problému by nebyly zatahovány nezletilé děti.
Á propos, účast nezletilých na podobných akcích pokládám za problematickou. Rozhodně si nemyslím, že je vhodné děti indoktrinovat do té míry, že budou samy projevovat tendence narušovat shromáždění, nebo dokonce odnášet majetek cizích lidí.
To, že na cizí věci nesaháme, se děti učí už od útlého věku; naprosto rozumím tomu, že dítě s určitým handicapem, třeba poruchou autistického spektra, toto nemusí dobře chápat. O to větší je odpovědnost jeho zákonných zástupců, aby na něj dohlédli a zakročili v případě, že hodlá porušovat nějaká pravidla občanského soužití. To dítě si možná vůbec neuvědomuje závadnost svého chování a – jak vidíme v tomto případě – zbytečně je vystaveno konfliktní a velmi zatěžující situaci.
Tak se pojďme domluvit, že necháme politiky na předvolebních shromážděních v klidu vymluvit. Na světě bude o maličko lépe.
 
Monika Čírtková
The post Mítink first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden