USA po volbách? 3 hlavní předpovědi: Občanská válka, kulturní revoluce, masové bankroty
RSS

USA po volbách? 3 hlavní předpovědi: Občanská válka, kulturní revoluce, masové bankroty


HSP
Američanům se doporučuje, aby si udělali zásoby obilovin, toaletního papíru a zlata, píše Doug Casey.
Prezidentské volby 2020 provázely obvinění z nejrůznějších podvodů. Co se stane tentokrát? Budou výsledky voleb napadeny?
Volební spory nejsou jen fenoménem současné doby. Ve volbách v roce 1960 starosta Chicaga Daley dodal falešné volební lístky a díky tomu mohl Kennedy porazit Nixona minimálním rozdílem.
Historie se zopakovala, když Bush ml. kandidoval proti Alovi Gorovi v roce 2000. O vítězství rozhodl Georgeův bratr Jeb Bush, který byl v té době guvernérem Floridy. Při Bushově vítězství sehrál rozhodující roli a volby připomínaly Latinskou Ameriku.
Pamatujete si, jak Hillary v roce 2016 naříkala a stěžovala si, že jí Trump ukradl vítězství. Měla být „na řadě ona“. Možná si vzpomínáte, že jsem v roce 2016 navzdory všemu vsadil na Trumpovo vítězství. S přítelem Marinem Katusem jsem dokonce uzavřel gentlemanskou sázku o 100 uncí stříbra – a vyhrál jsem.
Trumpovy stížnosti na podvádění v roce 2020 nikoho nepřekvapují. Ale přestože mainstreamová média všechno popírají, myslím si, že Donald má pravdu. Tehdy jsem napsal článek o komplikovaném vítězství demokratů, založeném výlučně na podvodech.
Co tedy očekávám letos? Předpokládejme, že je méně než stoprocentní šance, že volby budou víceméně než obvykle. Nadějím se, že nedojde k nějaké mimořádné události, která by je odložila nebo zrušila, ale na to se nedá zcela spolehnout.
Již bylo řečeno, že jsme na pokraji občanské války. Je jedno, která strana zvítězí: její protivníci budou cítit zatrpklost a možná i hněv. Poražení budou výsledky všemožně zpochybňovat.
Demokraté a republikáni sebou navzájem skutečně opovrhují a zdá se, že nejsou schopni kulturního dialogu. Pro aktuální generaci je to jedinečná situace, se kterou se dosud nesetkali. A vzájemná nevraživost se nezmírňuje, ale prohlubuje.
Jaká je základní kulturní prognóza pro Ameriku po volbách?
Nejlepší analogií pro dnešní Ameriku je Čína na konci 60. let 20. století. USA procházejí kulturní revolucí, jejímž cílem je odstranit všechno tradiční.
Čínská kulturní revoluce se snažila zbavit čtyř věcí: starých zvyků, staré kultury, starých návyků a starých myšlenek. Před pěti lety jsem napsal článek, ve kterém jsem rozebíral tuto revoluci a důvody, proč Trump v roce 2020 prohraje. Vřele doporučuji si ho přečíst.
Waukeistická revoluce, která se dnes odehrává, je v mnohém podobná tomu, co se dělo v Číně. V neposlední řadě zahrnuje intenzivní radikalismus na univerzitách, podporovaný vládou a médii.
Můj odhad je, že pokud se najdou lidé, kteří se takové revoluci brání, může jich být příliš málo a nyní už může být i pozdě. Problémem je, že tito lidé nemají žádnou rozumnou alternativní filozofii, kolem které by se mohli sjednotit. Jsou prostě proti věcem, které se jim nelíbí, ale nemají žádné ucelené přesvědčení, které by mohly aktivně prosazovat.
Horší je, že odpůrci waukismu jsou ochotni přijmout mnoho z jeho základních morálních principů. Lidé si jen myslí, že tyto zásady zacházejí příliš daleko. Zlo a otevřenou destrutivnost v nich už nevidí. Ještě horší je, že mnozí z odpůrců revoluce waukismu chtějí místo ní prosadit svůj vlastní druh autoritářství.
Ještě jednou zdůrazňuji: moji naději, že Trump zvítězí, nemám proto, že bude řešením problému. On jím není. Nemá žádné vážné filozofické, ekonomické ani politické přesvědčení. Ale je to alespoň kulturní konzervativec, který nechce zničit podstatu toho, co z Ameriky zůstalo.
Jaká je základní geopolitická prognóza pro Ameriku po volbách?
Americká armáda je jediná organizace, která ještě relativně dobře funguje a veřejnost si jí váží.
Ovšem s přibývajícím časem funguje stále hůře. Řadoví vojáci jsou indoktrinováni různými bláznivými myšlenkami a bílí muži s tradičními názory jsou aktivně konvertováni. Nejvyšší důstojníci se nyní většinou zabývají sebezviditelňováním.
Americká armáda připomíná obrovské kladivo. Každý rok spotřebuje zhruba bilion dolarů vládních výdajů. A jak víte, máte-li jen kladivo, vše kolem se jeví jako hřebík.
Jedenáct velmi drahých úderných skupin letadlových lodí, které vláda USA drží v zahraničních vodách, nemá nic společného s „obranou“.
V nejlepším případě jsou lákavou nepříjemností, která provokuje místní obyvatele a přivolává problémy. Pokud se tyto skupiny použijí na aktivní řešení nějakého problému, je velmi pravděpodobné, že nějaká část půjde ke dnu.
Moje předpověď je, že se blížíme ke třetí světové válce, i když nikdo nedokáže přesně předpovědět její čas a místo. Gaza a Ukrajina jsou zjevnými kandidáty na to, aby se věci na straně USA vymkly zpod kontroly. Ale vzhledem k několika stovkám amerických vojenských základen roztroušených po celém světě je stále mnoho míst, kde by mohla vypuknout událost typu černá labuť s ptákem velikosti pteranodonu.
Jaká je hlavní finanční prognóza pro Ameriku po volbách?
Nejdůležitějším nástrojem jsou úrokové sazby, tj. cena peněz. A kupodivu jsou to právě ty, kterými FED nejvíce manipuluje.
Úrokové sazby jsou stále mnohem nižší, než by „měly“ být, vzhledem k tomu, kolik naše centrální banka (Fed a komerční banky) emituje dolarů.
Zvyšování úrokových sazeb se nutně začne po zhruba 40-letém období poklesu, od roku 1982 do roku 2022. Sazby naposledy dosáhly vrcholu kolem 15 – 20 % začátkem 80. let minulého století. Nejnižšího bodu dosáhli v roce 2022. Nyní budou pravděpodobně růst ještě několik let bez ohledu na přání FEDu a americké vlády. Vyšší reálné sazby jsou potřebné k omezení spotřeby a spekulací, ke stimulaci úspor na obnovu národního kapitálu.
Vyšší úrokové sazby ztěžují situaci pro ekonomiku (z krátkodobého hlediska) a působí proti akciovému trhu. Nevím, kdy začne skutečný medvědí trh, ale z hlediska zlata, tj. reálných peněz, jsme již ve fázi medvědího trhu.
Moje doporučení: dluhopisům a akciím se zcela vyhněte. Nebezpečné jsou i nemovitosti, zvláště když se zvyšují úrokové sazby. Většinu nemovitostí nemůžete koupit ani prodat bez peněz z hypotéky, zůstanou drahé a ještě víc stoupnou. Daně z nemovitostí půjdou nahoru, což je důsledek toho, že většina státních a místních vládních orgánů je poblíž bankrotu.
Jaká preventivní opatření byste měli přijmout, která budou prospěšná?
Přesuňte se k likvidním aktivům. Buďte připraveni a odložte si dostatek základních věcí na několik měsíců – pro případ, že by se situace zhoršila.
Vytvořte si úspory ne nutně v dolarech, ale ve zlatě, stříbře a Bitcoine. Zkuste si zdokonalit své schopnosti jako spekulant, neboť očekávám, že trhy budou chaotické. V určitém momentě se trhy začnou pohybovat nahoru a dolů jako výtah s šílencem při ovládání, což je vlastně velmi dobrá analogie v dnešním světě.
Při všem mém optimismu, pokud jde o zlato a většinu spotřebního zboží, budou to akcie firem s nerostnými zdroji, které si získají pozornost veřejnosti. Mladí producenti a developeři by mohli vzrůst desetinásobně, jak se jim to za poslední půlstoletí podařilo už pětkrát.
Vzhledem ke všem výše uvedeným skutečnostem nás čekají, jak by řekli Číňané, „zajímavé časy“.

Autor Doug Casey je světoznámý investor. Byl hostem ve zpravodajských pořadech NBC News a CNN, v mnoha dalších rozhlasových a televizních pořadech a publikoval v publikacích jako Time, Forbes, People a Washington Post.

The post USA po volbách? 3 hlavní předpovědi: Občanská válka, kulturní revoluce, masové bankroty first appeared on .


Nejčtenější za týden