JAN KELLER
Premiér Petr Fiala vystoupil s prohlášením, podle něhož se Evropa musí už konečně probudit. K tomu dodal, že se mu chce věřit, že ještě není příliš pozdě. Podle jeho slov na probuzení Evropy odhodlaně zapracuje Česká republika, tedy přesněji její vláda. Proč musí Evropu probudit právě náš premiér? Protože jiní evropští lídři si na rozdíl od něj příliš pomalu uvědomují, že nastal čas vrátit se na cestu prosperity a bezpečí.
Především je třeba Brusel popohnat v reformě azylové a migrační politiky, v níž zůstal stát na půli cesty. Tady se musí hodně přitvrdit a pan premiér ví, jak na to. Zároveň je třeba Evropu naučit, jak se dělá prosperita. Klíčová bude záchrana automobilového průmyslu, revize příliš vysokých očekávání ohledně elektromobility, rozjetí nových jaderných elektráren a vůbec zvýšení konkurenceschopnosti. Prostě všechno to, co Česko umí a v čem může jít ostatním zemím příkladem.
Časem snad i další evropští lídři pochopí, že změnit se toho musí mnohem více, věří náš pan premiér. Bude muset být zrevidován systém emisních povolenek a nějak se musí vyřešit skandálně vysoké ceny energií, které trápí průmysl i domácnosti, dodává Petr Fiala zasvěceně. Podle jeho slov bude možná dokonce nutno „přehodnotit, zda celý systém povolenek vůbec dává smysl“. V této souvislosti podrobil zásadní kritice balíček Fit for 55 , který podle něj představuje jen zbytečná omezení a překážky pro další rozvoj evropského průmyslu.
Pro některé to může znít neuvěřitelně, ale Evropu hodlá probouzet přesně tentýž Petr Fiala, který po ukončení našeho předsednictví na tiskové konferenci dne 3. ledna 2023 vypočítával své úspěchy. Mimo jiné přitom jmenovitě uvedl schválení všech klimatických částí balíčku Fit for 55.
Tehdejší ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek mu dal plně za pravdu, když konstatoval: „Přiměli jsme naše partnery ke shodě i tam, kde se to zdálo nemožné. Dostává se nám velkého uznání od našich partnerů z členských zemí ale i od institucí Evropské unie. Českému předsednictví se podařilo posunout vnímání o ČR. V EU jsme nyní považováni za zemi, která hraje aktivní roli v centru evropského dění.“
Neuplynuly ani dva roky a Evropu je nutno už zase probouzet. Ukázalo se totiž, že mnozí evropští lídři předloni vůbec nepochopili, že Česká republika má zcela zásadní výhrady k tomu, co během svého předsednictví tak iniciativně prosazovala. Pakt o azylu a migraci, za nímž stála, si představuje zcela jinak, než jak se v paktu praví. V politice Green Dealu, za kterou horovala, ve skutečnosti spatřuje více nebezpečí a rizik než kladů a přínosů. Všechny ty povolenky a poukázky, za které se s takovým důrazem bila, by nejradši odmítla. Ceny energií, v nichž hraje Česko evropský primát, by se v případě, že by to záleželo na nás, snížily o tolik, že americký i čínský průmysl by rázem ztratil svoji konkurenceschopnost.
Nyní se tedy ukazuje, že problémem Evropy je setrvačnost a těžkopádnost myšlení některých lídrů, neochota celých zemí následovat českého příkladu a až zarážející nejednotnost v pohledu na to, co nás všechny posune dále na cestě prosperity a bezpečí.
Kdo umí dešifrovat Fialovy signály, věděl tohle všechno už před dvěma lety. Jak jinak si vysvětlit klíčovou pasáž z tehdejší tiskové konference pana premiéra? Zněla doslova takto: „Navzdory složité situaci, které Evropská unie musí čelit, se České republice v čele Rady EU nepochybně podařilo udržet jednotu mezi členskými státy i v těch nejsložitějších otázkách.“
Jan Keller
The post Jak luštit Fialovy signály first appeared on Pravý prostor .