Nikdo netuší, kam šlo asi 41 miliard dolarů vyplacených Světovou bankou rozvojovým zemím na jejich klimatickou politiku
RSS

Nikdo netuší, kam šlo asi 41 miliard dolarů vyplacených Světovou bankou rozvojovým zemím na jejich klimatickou politiku


Klimatická agenda je především velmi lukrativní kšeft. To je hlavní důvod, proč se její strůjci snaží tak vehementně cenzurovat všechny vědce, kteří upozorňují na nesmysly o CO2, které jsou v rámci vytvořeného narativu propagovány masám.
A tato agenda zdaleka nemíří jen na rozvinuté země – například formou Green Dealu, který prosazuje EU. Do této agendy se zapojuje celý svět a mnohde se vládcům jistě vyplatí, se k ní nadšeně přidat.
Kde jinde by jim do jejich kapes jen tak spadly miliony dolarů, aniž by pro to museli byť jen hnout prstem? Před pár lety jsme názorně viděli, jak dopadla první udržitelná země světa – Srí Lanka.
Drsná klimatická politika vedla takřka k bankrotu země – a později i násilnému vyhnání vládců, kteří si plnili konta, zatímco země jejich „udržitelnou“ politikou neskutečně strádala.
Zdá se, že mnohé další rozvojové země se již vydaly na stejnou trajektorii. Světová banka totiž nabízí lukrativní dotace, které mají sloužit právě k zavádění zelené politiky.
Každá rozvojová země, která se rozhodne přidat na stranu klimatických alarmistů, tak dostane svůj díl „klimatické almužny,“ údajně proto, aby mohla zavádět „zelenou“ politiku.
Nikdo však nekontroluje, kam peníze jdou a nyní se nepodařilo dohledat celých 41 miliard dolarů z tohoto klimatického fondu…
Až 41 miliard dolarů z finančních prostředků, které Světová banka rozdělila na klimatické účely v letech 2017 až 2023, není zaúčtováno kvůli špatným účetním standardům, vyplývá z auditu organizace Oxfam International zveřejněného ve čtvrtek.
Tato obrovská suma představuje téměř 40 % klimatických fondů, které banka vyplatila během sedmiletého období, přičemž údaje  Světové banky  neukazují příjemce a použití těchto peněz,  zjistilo  vyšetřování Oxfamu.

„Banka se chlubí miliardami ze svého klimatického financování, ale tato čísla jsou založena na tom, co plánuje utratit, nikoli na tom, co skutečně utratí, jakmile se projekt rozběhne,“ uvedla ve zprávě Kate Donaldová, vedoucí kanceláře Oxfam International ve Washingtonu D.C.
„Je to jako žádat svého lékaře, aby posoudil vaši stravu pouze pohledem na váš seznam potravin, aniž by zkontroloval, co skutečně končí ve vaší lednici.“

„Auditoři nebyli schopni určit, zda byly klimatické peníze vynaloženy na iniciativy související s klimatem , jejichž cílem je pomoci zemím s nízkými a středními příjmy chránit lidi před dopady klimatické krize a investovat do čisté energie,“ uvádí Oxfam.
Světová banka je největším poskytovatelem environmentálního financování ze všech nadnárodních finančních institucí, uvedla agentura Oxfam, a plánuje v období od 1. července 2024 do 20. června 2025  vyčlenit  45 % svého  ročního financování  na zelené iniciativy.
USA jsou největším akcionářem banky, k 31. květnu  držely  více než 15 % jejích akcií s hlasovacím právem.
„Financování opatření v oblasti klimatu je vzácné a ano, víme, že je těžké je zajistit. Ale nesledovat, jak a kde se peníze skutečně utrácejí? To není jen nějaké byrokratické přehlédnutí – je to zásadní porušení důvěry, které hrozí vykolejení pokroku, kterého musíme na COP letos dosáhnout,“ uvedla Donaldová v tiskové zprávě.
Špatné postupy Světové banky při vedení záznamů učinily provedení auditu obtížným, uvedla organizace Oxfam.
„Museli jsme se probírat vrstvami složitých a neúplných zpráv, a i tak byla data plná mezer a nesrovnalostí,“ uvedla Donaldová ve zprávě.
„Skutečnost, že tyto informace jsou tak těžko dostupné a pochopitelné, je alarmující – nemělo by být zapotřebí týmu profesionálních výzkumníků, aby zjistil, jak jsou utráceny miliardy dolarů určených na klimatickou akci.
To by mělo být transparentní a přístupné všem, především komunitám, které mají mít prospěch z financování opatření v oblasti klimatu.“
Tolik nové zjištění, které potvrzuje, že klimatická agenda je velmi lukrativním zdrojem příjmů třeba pro vlády v rozvojových zemích, kam tyto peníze míří.
Dál se už nikdo nestará, kde končí.
Nakonec je možná lepší, když skončí v kapse nějakého diktátora, který je utratí za vlastní luxus, než aby hradily opatření, která povedou další země na stejnou cestu jakou se nedávno vydala Srí Lanka…


Ohodnoťte tento příspěvek!



[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]









Nejčtenější za týden