Rakousko: Zelený prezident Alexander van der Bellen pověřil sestavením vlády poražené strany
RSS

Rakousko: Zelený prezident Alexander van der Bellen pověřil sestavením vlády poražené strany


U sousedů dochází přesně k tomu scénáři, jaký byl mnohými z nás predikován již před mnoha měsíci: Silně probruselské strany se spojily, aby vytvořily vládu, přičemž rakouští Svobodní (FPÖ), kteří vyhráli volby, budou v opozici. Nyní je jen otázka, zda povládne dvoj nebo trojkoalice…
Záhy po volbách si druhá ÖVP stanovila podmínku, za jaké byla ochotna jít do koalice s FPÖ: musel by odstoupit šéf strany Herbert Kickl.
Nicméně právě on – zejména díky tvrdě protestnímu postoji za „doby covidové – pomohl vytáhnout stranu z necelých 15% na téměř dvojnásobek. Stávající premiér za ÖVP Nehammer tak moc dobře věděl, že Kickl neodstoupí, neboť by to stranu jako takovou zničilo.
Logicky tak mohl představit pravděpodobnou budoucí vládní koalici: ÖVP (jeho lidovecká strana), SPÖ (socani, které dnes volí zejména muslimové) a NEOS (kopie naší TOP0,9).
Možná by byla i dvojkoalice ÖVP a SPÖ, která by dala jen těsnou většinu. Nicméně vyjednávání aktuálně naznačují spíš vznik trojkoalice, která bude nejen tvrdě probruselská, ale i vítačská.
S podobným scénářem se zřejmě už nějakou dobu počítá, šéfka již zmíněné NEOS se objevila i na srazu Bilderbergu, zřejmě se tak počítá s tím, že bude mít vyšší post.
Objevila se tam však i vysoce postavená politička rakouských socanů (SPÖ), což jen potvrzuje, že se s touto vládou počítá už dlouho.
Osobně to tipuji na snahy, které mají vést k přijetí Rakouska do NATO, což FPÖ zásadně odmítá. Odpovídaly by tomu i současné tendence, které můžeme sledovat v rámci zemí tzv. Trojmoří (ovládané NATO), kam by mělo být zahrnuto i Rakousko.
Rakouský prezident Alexander Van der Bellen pověřil v rozporu s dlouholetou tradicí konzervativní Lidovou stranu (ÖVP), aby sestavila vládu. Její předseda a úřadující kancléř Karl Nehammer by měl vstoupit do jednání se sociálnědemokratickou SPÖ, řekl v úterý Van der Bellen.
Spolkový prezident se tak rozchází se zavedeným procesem, kdy se po volbách do Národní rady  pověřuje první strana – FPÖ  – sestavením vlády.
Ostrá kritika přišla od lídra FPÖ Herberta Kickla. „Mnohým z vás to může připadat jako facka do tváře. Ale slibuji vám, že ještě nebylo vyřčeno poslední slovo,“ napsal Kickl na  X .
Jeho strana dosáhla historického vítězství s 29,1 procenty hlasů.
ÖVP, která předtím vládla se Zelenými, ztratila jedenáct procentních bodů, více než kdykoli předtím, a skončila na druhém místě s 26,5 procenty. SPÖ se propadla na 21,1 procenta s nejhorším výsledkem ve své historii a poprvé se propadla na třetí místo.
Prezident Van der Bellen nicméně vyzval dva poražené ve volbách, aby vytvořili společnou vládu. Zda je k tomu potřeba třetí koaliční partner, je třeba ještě vyjasnit. Liberální Neos (9 procent) nebo Zelení (8 procent) by na to měli nárok.
Van der Bellen zdůvodnil své rozhodnutí takto: „Herbert Kickl nemůže najít koaličního partnera, který by z něj udělal kancléře.“
Všechny ostatní strany vyloučily koalici pod vedením lídra FPÖ Kickla.
Tipuji, že nakonec bude v Rakousku příštích 5 let, na které je tamní Parlament volen, vládnout výše zmíněná trojkoalice ÖVP, SPÖ a NEOS.
Zelené již dříve Nehammer z možné koalice vyloučil – a v podstatě je k vládnutí ani nepotřebuje.
Hlavním cílem nové vlády bude zajistit vstup Rakouska do NATO (který většina Rakušanů odmítá) a pokračovat v islamizaci země…


Ohodnoťte tento příspěvek!



[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]









Nejčtenější za týden