Vláda situaci nezvládá
RSS

Vláda situaci nezvládá

ZDENĚK ŠVRČEK
Agentura Moody´s uvedla výhled ČR jako negativní.
Rozhořel se k tomu přirozeně spor mezi vládní pětkou a ANO.
Ačkoliv mi ANO, Babiš a zejména Schillerová celých 8 let pili krev svojí obojakostí, velkohubostí a velkopanským rozhazováním, musím nyní se Schillerovou spíše souhlasit.

Pětikoalice už vládne skoro rok. Klasických 100 dní hájení dávno uplynulo. Pořád se vymlouvat na Babiše a na Putina nestačí.
Veškeré kroky vlády jsou řešením následků a nikoliv příčin. Udělali jsme si z Ruska cíleně nepřítele a lezeme zadními vrátky do vnitřností EU a nevidíme, že dělá totéž – neřeší situaci a ještě ji zhoršuje. Jsem přesvědčen, že až bude nejhůř, nedočkáme se ničeho jiného, než čeho se obvykle slouhové dočkají – kopance do zadku.
Víme, že jsme v některých komoditách zejména cenově závislí na Rusku, ale nevadí nám se přidat k válečnému blbnutí EU, jsme při té činnosti ještě papežštější papeže. Namísto sjednávání dodávek levného plynu (což je při vládou nastartovaném a eskalovaném nepřátelství s Ruskem skutečně obtížné) a utnutí zpětného předraženého nákupu vlastní elektřiny z burzy je vymyšlena – dávka.
Dávky jsou stále častější zbraní této koalice a vůbec jí nevadí, že je to nástroj především zhoubný, také levicový, vhodný max. do období, kdy je a bude z čeho platit.
Větší starost má vláda o Ukrajinu a její budoucí obnovu, než o vlastní zemi, kterou žene do chudoby.
Vláda pokračuje v rozhazovačné politice, kterou kritizovali jako bývalá opozice, přičemž pod smyšlenkou, že jsme ve válce, válku na Ukrajině podporuje materiálně i finančně. Není to zrovna malá položka, a již avizujeme další meganákupy zbrojního vybavení, ale zablokovali dostavbu Dukovan Ruskou firmou, která tady stavěla všechny jaderné bloky, nemluvě o tom, že dlouhá desetiletí Rusi dodávali bez problémů jaderné palivo.
Slovy bývalé ministryně financí – ať ji taky čert vezme – vláda situaci nezvládá. Oproti tomu její nástupce zase jen operuje vinou Babišových 8 let vlády (pravda jen částečně) a zlým Putinem (kterého sami sankcemi a dodávkami tlačí do odvety). Zapomíná přitom na to, že start vysokých cen měl na svědomí Green Deal a EU systém povolenek + burza a kdyby nebylo války, museli by to přiznat. O bumerangovém efektu sankcí napadá taky ani slovo.
Vůbec se nezmiňuji o rapidním ukrajování svobody či vzniku represivních složek, to přenechám těm, kteří to umí podat lépe (Macek, Štěpánek a další).
 
Zdeněk Švrček
The post Vláda situaci nezvládá first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden