Před časem se v některých evropských zemích objevily zprávy o výskytu podivných vláken na různých místech v přírodě. Vzhledem k tomu, že se vlákna ve větší míře objevují například v Německu, je více než pravděpodobné, že se objevila také u nás, ale nikdo to příliš neřešil.
Je pravděpodobné, že si jich jednoduše nikdo nevšiml nebo všiml, ale – jako i většina lidí v dalších zemích – považoval je jen za jakési pavučiny. Nicméně našli se i jedinci, kteří si uvědomili, že o žádné pavučiny nejde, proto provedli jejich analýzy.
Pokud jste tedy někdy v posledních letech na něco podobného někde na poli, louce či v zahradě narazili, pak se právě nyní máte možnost dozvědět, oč ve skutečnosti šlo.
V roce 2022 byly na loukách ve Švýcarsku, Německu a severní Itálii objeveny podivné nitkovité struktury, které byly zpočátku odmítnuty jako neškodné pavučiny.
Vyšetřování švýcarské asociace „WIR“ Christiana Oesche však ukazuje jiný, znepokojivý obraz – s možnými dopady na zdraví lidí, zvířat a životního prostředí.
„WIR“ nyní představil 10 důležitých zjištění o jedovatých vláknech v přírodě.
1. Umělý původ
Analýza ukazuje, že tato vlákna nejsou přirozeným jevem. Jejich struktura a složení jasně ukazují na umělou výrobu, která má daleko k vlastnostem přírodních pavučin.
2. Nebezpečné chemické látky
Ve vláknech bylo objeveno více než 30 chemických sloučenin. Obzvláště znepokojivé je, že některé z těchto látek jsou potenciálně toxické a nejsou ani registrovány ve veřejných databázích, což naznačuje, že by se mohlo jednat o nevyzkoušené nebo nové chemikálie.
3. Struktura dutého vlákna
Překvapivým detailem studie byla dutá struktura vláken, díky které jsou ideální pro transport látek. To vyvolává obavy, že by nitě mohly být použity jako nosiče chemických látek.
4. Toxické látky
Mezi nalezenými sloučeninami jsou toxické uhlovodíky a deriváty benzenu. Tyto látky jsou zdraví škodlivé a mohly by znečistit půdu, rostliny a v konečném důsledku i potravinový řetězec.
5. Patenty
Dva patenty z let 1999 a 2004 popisují technologie, které se týkají právě těchto vláken a jejich toxického využití. První patent ukazuje techniku výroby vláken tenkých jako destička. Druhý popisuje skladování a cílené uvolňování chemikálií v těchto vláknech.
6. Široká distribuce
Tato vlákna byla objevena nejen ve Švýcarsku, ale také v Německu a severní Itálii, což naznačuje rozsáhlé rozšíření a potenciálně významný dopad na životní prostředí.
7. Úřady přihlížejí
Navzdory výsledkům asociace WIR vládní agentury dosud téměř nereagovaly na možná rizika spojená s šířením těchto vláken. Důležité otázky o jejich původu a účinku zůstávají nezodpovězeny.
8. Nebezpečí pro životní prostředí v důsledku distribuce
V dlouhodobém horizontu by šíření těchto vláken mohlo znečišťovat půdu, rostliny a případně i vodní zdroje nebezpečnými látkami. To znamená environmentální riziko.
9. Plíživé znečištění
Tato vlákna, která jsou nenápadně roztroušena po polích a loukách, by mohla být plíživým a přehlíženým zdrojem znečištění. Jejich potenciální účinek se může projevit pouze v delších časových obdobích.
10. Potřeba většího povědomí
Asociace WIR vyzývá k větší transparentnosti a dalším výzkumům zaměřeným na výzkum původu a dopadu vláken na přírodu. Dosavadní zjištění poukazují na nebezpečí, které by mělo být bráno vážně.
Výsledky výzkumu asociace WIR by měly být budíčkem. Toxická vlákna, která jsou roztroušena po celé střední Evropě, by mohla být začátkem znečišťování životního prostředí, které je obtížné zvrátit.
Video z celého webináře o těchto vláknech najdete níže (německy):
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7 ]