Zdá se, že v pozadí se těsně před volbami plánuje válka, do které by mohl být zatažen také Trump, který se neustále prezentuje jako prezident, který nezačal žádný válečný konflikt.
Atlantic Council – tedy Atlantická rada – již vymýšlí strategii, jak pokračovat v nekonečných válkách a zdá se, že si uvědomuje, že v případě výhry Trumpa by se mohly boje na Ukrajině ukončit, nicméně americký vojensko-průmyslový komplex se nechce vzdát tučných výdělků.
Soustředění zájmu na Írán je celkem pochopitelné, právě s ním měl Trump již v minulosti rozepře a i nyní se zdá, že by byl k nějaké další akci svolný. Ovšem zatažení USA od podobné války by tam automaticky vtáhlo i evropské lokaje.
Spojené státy, a tím i jejich evropští spojenci, mají být tedy zataženi do války proti Íránu…
Vlivná Atlantická rada minulý týden představila zprávu o nebezpečné strategii. Dokument s neškodně znějícím názvem „ Budoucnost strategie USA vůči Íránu “ odhaluje při bližším zkoumání nebezpečný posun v americké zahraniční politice.
Zpráva, označovaná jako dvoustranná, má nestydatě za cíl vtáhnout Spojené státy hlouběji do eskalujícího konfliktu mezi Izraelem a Íránem.
Zvláště výbušné: Zdá se, že navrhovaná strategie je specificky zaměřena na vmanévrování jak případné administrativy Trumpa, tak Harrisové, do vojenského konfliktu.
Zpráva doporučuje trvalé rozmístění dalších amerických sil v regionu, což je krok, který by USA nevyhnutelně vtáhl do budoucího vojenského konfliktu s islámskou republikou. Na Blízkém východě je již rozmístěno 40 000 amerických vojáků, kteří by podle představ Rady měli být restrukturalizováni na „silu rychlé reakce“.
Zvláště odhalující je způsob, jakým zpráva pojednává o Trumpově tématu. Na pozadí nedávných zpráv o údajných íránských hackerských útocích na Trumpovu předvolební kampaň a podezření na pokusy o atentát se doporučení Rady reagovat na jakýkoli útok na americké politiky vojenskou silou jeví jako vypočítavá provokace.
Strategický rozměr zprávy je ještě jasnější, vezmeme-li v úvahu mezinárodní konstelace. Sama Atlantická rada přiznává, že Írán dnes udržuje úzké vazby na Rusko a Čínu.
Vojenský konflikt s Íránem by proto mohl rychle přerůst v globální konfrontaci – scénář, který je podivně prezentován nikoli jako varování, ale téměř jako doporučení k akci. Znepokojující je také navrhovaná „červená čára“ ohledně íránských jaderných zbraní.
Zpráva požaduje prezidentské prohlášení, že USA nebudou tolerovat jaderně vyzbrojený Írán a v případě potřeby mu v tom vojensky zabrání – vzhledem k tomu, že Izrael již vlastní jaderný arzenál má.
Zdá se, že strategie Atlantické rady se rovná zvrácenému oportunismu: Pokud Trump vyhraje a ukončí válku na Ukrajině, jak bylo oznámeno, měl by být místo toho naveden do konfliktu s Íránem. Za Harrisové by však kurz konfrontace s Ruskem pokračoval.
Poselství zprávy je jasné: Vojensko-průmyslový komplex potřebuje svou válku – bez ohledu na to, kde a s kým. Zdá se, že stratégové Atlantické rady se příliš nezajímají o skutečnost, že je zde plánován konflikt, který by mohl přerůst v globální požár.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 4 ]