V zajímavé analýze útoků ze strany Ukrajiny na území Ruska a překračování „červených čar“ se autor mimo jiné zamýšlí i nad tím, jak bude Putin reagovat na další eskalaci konfliktu v podobě nových dronů určených k útokům na území západního Ruska.
Biden před časem nepovolil použití raket dlouhého doletu, ale nyní jeho administrativa financuje útoky bezpilotními letouny, což je v podstatě totéž. Bude to Rusko považovat za vstup USA do války? I nad tím se zamýšlí následující článek. ..
USA dávají Kyjevu 0,8 miliardy dolarů konkrétně na stavbu bezpilotních letounů dlouhého doletu , které mají být odpalovány na západní Rusko. To je také jen první z mnoha takových plateb, které budou následovat:
„Spojené státy souhlasily s poskytnutím vojenské pomoci Ukrajině ve výši 800 milionů dolarů, která půjde na výrobu bezpilotních letounů dlouhého doletu …“
„Úředník Pentagonu, který hovořil anonymně kvůli citlivosti této záležitosti, tento krok potvrdil …“
„Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na pondělním brífinku s novináři uvedl, že tyto peníze jsou jen první americkou platbou na výrobu zbraní a schopností dlouhého doletu Kyjeva.“
The New York Times to popisuje jako „cenu útěchy“ pro Ukrajinu poté, co nedostala střely s plochou dráhou letu Storm Shadows a JASSM spolu s povolením a pomocí k jejich odpálení na západní Rusko.
„Rozhodnutí podpořit výrobu bezpilotních letounů dlouhého doletu na Ukrajině může být jakousi cenou útěchy pro pana Zelenského , kterému se – navzdory opakovaným prosbám – dosud nepodařilo přesvědčit západní partnery, aby zrušili omezení na používání jejich raket dlouhého doletu k úderům hluboko do Ruska,“ uvedly New York Times.
Pokud jde o ceny útěchy, je to gargantuovská cena. 800 milionů dolarů na nákup 800 střel s plochou dráhou letu. Za stejnou investici mohou být nakonec postaveny tisíce dronů s dlouhým doletem.
Střela s plochou dráhou letu je rychlejší a je méně pravděpodobné, že bude sestřelena, ale na tom tolik nezáleží. Západní Rusko, které zabírá 40 procent evropské pevniny, je rozlehlé a nabízí četné cíle a cesty, které nemohou být všechny pokryty protivzdušnou obranou.
I když je mnoho ztraceno, několik tisíc bezpilotních letounů stále pravděpodobně představuje mnohem ničivější palebnou sílu a pro Rusko komplikovanější a přetrvávající problém než 800 raket.
Je užitečné si uvědomit, že i když jsou označení „střela s plochou dráhou letu“ a „dron dlouhého doletu“ odlišná, nejedná se o odlišné typy zbraní. V hantýrce 2. světové války by byly obě zbraně považovány za „létající bombu“ s rozdílem v pohonu.
Tradiční střela s plochou dráhou letu je poháněna proudovým motorem, zatímco nové kamikadze drony dlouhého doletu jsou poháněny pístem, ale jde o totéž. Naváděná, samohybná hlavice schopná dosáhnout obrovských vzdáleností ve vodorovném letu. (ATACMS ve výši 2 milionů dolarů je balistický a je výraznější.)
Hvězda ukrajinské strategické bombardovací kampaně, dron/létající bomba AN-196 Ljuty , je dlouhá 4 metry, má rozpětí křídel 7 metrů a unese až 250 kg výbušnin. Zasáhla až 1500 km do Ruska.
Při vysoce profilovaných útocích ukrajinské bombardování bezpilotními letouny poškodilo ruské letecké základny, rafinerie a zásoby munice hluboko v Rusku, stejně jako uzavřelo moskevské letiště Domodědovo, ale jeho denním chlebem jsou útoky na ruskou elektrickou síť v pohraničních oblastech, zapalování venkovských elektráren pomocí malých dronů Rubaka .
Dokáže ukrajinská výroba proměnit prvních 0,8 miliardy dolarů a následné injekce v masivní proud těžkých kamikadze dronů? Nevím. Vím ale, že pokud jde o výrobu malých bezpilotních letounů v první linii, je Ukrajina nesmírně produktivní.
Rusové mají kvantitativní výhodu v trochu více hi-tech věcech, jako je „potulující se munice“ (Lancet) a výzvědné drony (Orlan), ale v kategorii nejzákladnějších dronů, které jsou zdaleka nejrozšířenější, existuje přibližná parita (vojáci na obou stranách si stěžují, že druhá strana má více).
Ukrajinská domácí výroba dronů (hlavně montáž z čínských komponentů) byla možná jejím největším úspěchem války. Navzdory vládnímu podfinancování tento sektor chrlí ohromující množství zbraní a inovuje závratnou rychlostí .
Takže existuje více než slušná šance, že mezi americkým financováním a nedostatkem účinných čínských kontrol exportu může být něco podobného replikováno pro těžší strategické drony.
Ve skutečnosti, tím, že Kyjev získává finanční prostředky, spíše než hotovou americkou munici, má prospěch dvakrát, protože nakonec stále dostává palebnou sílu, ale také rozvíjí kapacity.
Rozhodnutí USA nasypat miliardy do ukrajinské výroby bezpilotních letounů dlouhého doletu, místo aby schválily své vlastní JASSM a ATACMS, je pro Kyjev zklamáním, protože tato kampaň není primárně o zbraních, je to o vtažení USA blíže do války a o tom, aby se více investovaly do jejího výsledku.
„Zrušení omezení“ zní neškodně, ale to, co se za tím skrývá, je požadavek na společnou americko-ukrajinskou bombardovací kampaň proti západnímu Rusku. Zelenskyj a poddajná západní média rámují problém tak, že USA přemístily rakety, ale nedovolují, aby byly odpáleny do Ruska (pouze na Krym a Donbas).
To zcela obešlo realitu, že ATACMS a Storm Shadows jsou odpalovány v rámci toho, co se rovná společné americko-ukrajinské operaci s USA, která se stará o většinu zpravodajské části.
USA poskytují satelitní snímky, na základě kterých jsou vybrány cíle a vhodné časy k jejich úderu. Stejně jako optimální letové trasy, aby se co nejlépe vyhnula, překvapila a zničila ruskou protivzdušnou obranu.
Poskytuje analýzu po úderu, na základě toho, jaké poučení je vyvozeno (např. jak nejlépe rozložit útok), a rozhodnutí o tom, zda provést opakovaný úder.
Stručně řečeno, americká angažovanost nekončí předáním raket, jejich efektivní použití vyžaduje trvalou zpravodajskou podporu ze strany USA.
Takže ukrajinská nátlaková kampaň byla ve skutečnosti za to, aby společná americko-ukrajinská úderná kampaň proti Krymu byla rozšířena na pevninské Rusko.
To je něco, čeho si je Putin velmi dobře vědom (ve skutečnosti Putin celou záležitost opakovaně zjednodušil na tvrzení, že pouze důstojníci NATO mohou stisknout odpalovací tlačítko, což není pravda).
Ve skutečnosti naposledy to bylo v září, kdy Putin nakreslil čáru do písku v této válce a veřejně a jasně prohlásil, že další zapojení USA by znamenalo, že USA vstoupí do války přímo , což by vyvolalo reakci.
Biden a Starmer se přiblížili k tomu, aby se Putinovi vzepřeli , ale pak se zalekli na posledním yardu. Hlavně proto, že v samotné americké vládě neexistoval žádný konsensus.
Ministerstvo zahraničí bylo připraveno, ale Pentagon , který nechce kopírovat Velkou Británii v tom, že její zásoby raket jsou vyčerpány , měl námitky. Zpravodajské služby také varovaly, že Putin nežertuje.
Jak se však financování výroby létajících bomb v obranných závodech na Ukrajině ve skutečnosti liší od použití Storm Shadows? Pentagon zavádí další krok, který kalí vody.
Ano, bylo to Rusko, které v roce 2022 překročilo ukrajinské hranice. Ale překročilo Rusko americké hranice? USA v současné době nelegálně okupují záliv Guantánamo na Kubě.
Pokud by Rusko zaplatilo Kubě za to, aby postavila a odpálila těžké kamikadze bezpilotní letouny na americkou pevninu , považovalo by to DC za něco jiného než za ruský útok, který je třeba potlačit extrémní silou?
Jakmile tato kampaň skutečně začne, Rusko se ocitne v podivné pozici, kdy bude na druhém konci americké úderné kampaně, podobně jako tomu bylo v Libyi, Jugoslávii a Severním Vietnamu.
Pokud to projde bez drastického ruského protiúderu, Moskva přestane být velmocí.
Podle mého výkladu situace se Putin velmi snaží zabránit tomu, aby se to stalo – ne kvůli ztrátě prestiže ve prospěch Ruska, ale protože se extrémně zdráhá narušit válečnou společenskou smlouvu, kterou Rusům nabídl.
Takovou, ve které se ho nikdo neptá, ale na oplátku má obyvatelstvo možnost zůstat mimo válku a necítit to. To se změní, pokud Američany financované drony budou narážet do elektrických stanic, rafinérií a obytných bloků.
Naštěstí pro USA – a katastrofálně pro Rusko – existují náznaky, že Putin je tak odhodlaný vyhnout se tomuto úderu legitimity režimu, že by mohl odvolat vlastní, mnohem závažnější, strategickou bombardovací kampaň na Ukrajině, pokud Američané a Ukrajinci udělají totéž.
Takové příměří již existovalo, bylo zrušeno jen proto, že ho Kyjev porušil . A pravděpodobně by již bylo obnoveno, nebýt invaze do Kurska zahájené během rozhovorů, kterou Putin považoval za další ukrajinskou dvojakost.
Nicméně, jak je Ukrajina vytlačována z Kurska, tak se znovu objevily technické rozhovory o vzájemně končících útocích na ekonomické cíle.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5 ]