Jak manipulují mainstreamová média: 84% vyjádření o Harrisové je pozitivních, 89% o Trumpovi negativních
RSS

Jak manipulují mainstreamová média: 84% vyjádření o Harrisové je pozitivních, 89% o Trumpovi negativních


Jak hluboce nedůvěřují Američané mainstreamovým médiím je patrné i z toho, že čím větší jsou útoky mainstreamu na Trumpa, tím je i jeho popularita vyšší.
Všeobecně útoky v osobní rovině politikům převážně neubližují, politikům či stranám ubližují především útoky v rovině politické. A ty vidíme spíše okrajově.
A pokud je důvěra k mainstreamu na historickém dně (což se týká především právě USA), pak mohou jejich útoky v osobní rovině podnítit další voliče, aby hodili hlas právě tomu kandidátovi, kterého nenáviděná média pomlouvají.
V USA je také v posledních letech patrný trend, kdy se stala takzvaná alternativní média čtenějšími a sledovanějšími než mainstream. To je  v Evropě zatím nemyslitelné.
I to je možná důvod, proč v USA útoky na Trumpa fungují přesně opačným způsobem než si přejí korporátní média…
Je těžké změřit intenzitu negativního mediálního pokrytí bývalého exprezidenta Donalda Trumpa, ale lze s jistotou říci, že s blížícím se dnem voleb stoupá.
Zajímavé je, že tváří v tvář neúprosně negativnímu zpravodajství – nyní na vysoké úrovni, ale po dlouhou dobu negativnímu – veřejnost vnímá Trumpa příznivěji, než tomu bylo kdykoli od jeho vstupu do politiky.
Ptát se voličů, zda mají příznivý nebo nepříznivý názor na politika, je základem průzkumů veřejného mínění. Politik je označován jako podvodník, pokud je jeho nepříznivé hodnocení vyšší než jeho příznivé hodnocení. Pokud jde o přízeň, Trump byl pod vodou odjakživa.
K tomuto datu v roce 2016 Trumpovo nepříznivé hodnocení převýšilo jeho příznivé hodnocení o 26 bodů, podle průměru průzkumů RealClearPolitics. To je obrovské.
Krátce nato byl však Trump zvolen prezidentem, což naznačuje, že příznivá hodnocení nejsou všechno.
K tomuto datu v roce 2020 se Trump, po čtyřech letech ve funkci prezidenta, stal populárnějším. Ale byl stále pod vodou.
Jeho nepříznivé hodnocení převyšovalo jeho příznivé hodnocení o 11 bodů. I když to bylo výrazně lepší než před čtyřmi lety, těsně prohrál svůj pokus o znovuzvolení.
Nyní, necelé tři týdny před dnem voleb, Trumpovo nepříznivé hodnocení převyšuje jeho příznivé hodnocení o pouhých sedm bodů.
„Pokud věříte, že se Donald Trump postupem času stal méně populárním, dovolte mi, abych na to změnil názor,“ řekl nedávno analytik CNN Harry Enten.
„Ve skutečnosti je v této fázi kampaně populárnější, než byl v této fázi kampaně v roce 2020 nebo v kampani v roce 2016.“
A co jeho soupeřka? Viceprezidentka Kamala Harrisová je na úplně jiné trajektorii než Trump, a to pro ni není dobrá zpráva. Veřejnost na ni během prvních šesti měsíců ve funkci viceprezidentky pohlížela příznivě.
A pak, když se začala projevovat inflace, chaos na hranicích a další výsledky Bidenovy administrativy, Harrisová se potopila pod vodu. Rychle.
Do ledna 2022, kdy byla v úřadu rok, převýšilo nepříznivé hodnocení Harrisové její příznivé hodnocení o 14 bodů, opět podle průměru průzkumů RealClearPolitics. Na začátku tohoto volebního roku, v lednu 2024, byla 20 bodů pod vodou. 21. července, kdy prezident Joe Biden odstoupil ze závodu, byla Harrisová 14 bodů pod vodou.
A pak — hurá! Když byl slabý a senescentní Biden mimo obraz znovuzvolení, demokratické nadšení a přízeň Harrisové prudce vzrostly. Koncem září byla dokonce nad vodou, i když o jediný procentní bod. To byl velký skok oproti tomu, že byla 14 bodů pod vodou.
Nyní se však její pokrok zastavil. Sklouzla zpět pod vodu o jediný bod. „Dynamika Kamaly Harrisové se zastavila,“ řekl Enten. „Její hlavní poradci mají pocit, že musí změnit něco, co se děje v jejich kampani, protože viděli vzestup a nyní se zastavil.“
To samozřejmě neznamená, že Harrisová prohraje. Sám Trump dokázal, že v průzkumech neoblíbený kandidát může vyhrát. A Trump je hlouběji pod vodou než Harrisová. Ale trend pro Trumpa je vzestupný a trend pro Harrisovou je klesající.
Mimořádná je přitom Trumpova schopnost zlepšit svou oblíbenost tváří v tvář neúnavně nepřátelskému mediálnímu pokrytí.
V srpnu, na konci prvního měsíce kampaně Harrisové, konzervativní Media Research Center zjistilo, že mediální pokrytí Harrisové bylo z 84 % pozitivní, což je více než u jakéhokoli jiného kandidáta velké strany v historii, zatímco Trumpovo mediální pokrytí bylo 89 % negativní.
Proti takovému protivětru je Trumpovo zlepšení v oblibě pozoruhodné.
Existuje zde tedy příčina a následek? Je docela možné, že divoce negativní mediální pokrytí ve skutečnosti způsobuje, že mnoho Američanů pohlíží na Trumpa příznivěji.
Koneckonců, média jsou jednou z nejméně důvěryhodných institucí v americkém veřejném životě, a pokud vrcholné mediální osobnosti něco říkají, miliony Američanů si pravděpodobně myslí opak.
Je těžké vidět napadání Trumpa jako pomoc Trumpovi, ale zdá se, že přesně to se děje…
K průzkumu jen dodávám, že byl samozřejmě proveden jen v rámci mainstreamových médií, alternativní média, která jsou v několika případech čtenější než mainstream, byla z hodnocení vyřazena.
V jejich případě je samozřejmě kritika Harrisové větší než kritika Trumpa…
 


Ohodnoťte tento příspěvek!



[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]









Nejčtenější za týden