LUBOMÍR VYLÍČIL
Agentura Bloomberg včera přinesla zprávu, že známý, americký výrobce letadel, firma Boeing, náhle a bez náhrady rozpustil své oddělení DEI. Pod touto, u nás málo známou zkratkou, se v amerických firmách skrývá čistě politické oddělení, zabývající se zaváděním „diverzity, rovnosti a inkluse” do podnikové praxe. Progresivním liberálům se tak vydrolil další drobný kamínek ze stavby jejich babylonské věže.
Po sérii katastrof Boeingů 737 MAX (let Lion Air 610 v roce 2018 a let Ethiopian Airlines 302 v roce 2019) a po letošním jarním incidentu, kdy dalšímu MAXu (Boeing 737 MAX 9 Alaska Airlines) upadly dveře nouzového východu kvůli chybějícím maticím šroubů, přistoupila firma k výměně vedení. A nová generální ředitelka, Kelly Ortbergová, zahájila své působení tvrdou, nekompromisní řezničinou. Ono jí také nic jiného nezbývalo. Po éře jejího předchůdce, neúspěšného, ale politicky „správně myslícího” generálního ředitele Davea Calhouna, je firma jak finančně, tak i reputačně, zcela na dně.
Takže se musí šetřit. Kvůli úspoře mzdových nákladů má ještě letos odejít 10% zaměstnanců, pracuje se na zefektivnění operací napříč celou firmou… no a při té vhodné příležitosti bylo včera ze dne na den rozprášeno i oddělení Diverzity, Equality a Inkluse. Oddělení nejen zbytečné, ale objektivně přímo škodlivé. Zaměstnanci DEI byli přeřazeni na jinou práci a jejich ředitelka a současně i viceprezidentka celé společnosti Boeing (!) Sara Liang Bowen, dostala padáka. Nová generální ředitelka to okomentovala slovy, že končí doba kvót a rasového zohledňování zaměstnanců a že se firma v karierní praxi vrací k osvědčenému „postupu založenému na zásluhách”.
Jak to vlastně všechno začalo? Progresivismus se do velkých, amerických firem, tlačil už za Obamy. Ale až po smrti nejslavnějšího kriminálníka a narkomana, George Floyda v roce 2020, propuklo to šílenství naplno. Síly, stojící za Demokratickou stranou USA pochopily, že teď, nebo nikdy. Odpor vůči jejich agendě mezi obyvatelstvem rapidně vzrůstal, důvěra v oficiální média naopak strmě padala. Cenzurní zásahy, soudní pronásledování oponentů… vše se míjelo účinkem. A tak to zkusili ještě naposledy protlačit přes velké peníze a firmy. V bankovním sektoru to bylo známé ESG financování, nutící podniky k „progresivnímu” když ne chování, tak alespoň předstírání. No a ve firmách, na které establishment dosáhl se zase zaváděla ona oddělení DEI.
Výsledek se dostavil. Tak třeba u zmiňovaných Boeningů bylo interním auditem zjištěno, že se zaměstnanecké portfolio firmy, tak nějak historicky, dlouhodobě a silně vychýlilo ve prospěch bílých mužů. A politicky správně myslící, tehdejší ředitel, Dave Calhoun, přijal opatření. Nabírat a následně ve firmě povyšovat se budou „jiní”. Buzíci, transky, černoši, invalidi… V rámci tohoto úsilí se například společnost zavázala, že do roku 2025 zvýší celkovou zaměstnanost černochů o 20 %. Což se jí téměř podařilo.
Nové zaměstnance tu přijímali doslova podle rasových kvót, ne podle schopností. Vedení dostávalo štědré prémie za nábor pracovníků se „správným” pohlavím a barvou pleti. Zároveň se šetřilo na té trapné a špinavé, materiální výrobě. Stížnosti dělníků na nedostatky při montáži letadel byly ignorovány. A protože peníze na všechny ty „jiné” se někde najít musely, byly v rámci firmy propuštěny tisíce zkušených inženýrů a leteckých techniků. Není divu, že zrovna v té době se roztrhl pytel s problémy vyráběných letadel.
Letošní jarní havárie, při níž se Boeingu 737 MAX 9 Alaska Airlines utrhly za letu dveře nouzového východu jen proto, že příslušné šrouby nebyly zajištěny maticemi, byla pomyslnou poslední kapkou. „Chcete letět v letadle, kde upřednostnili politiku DEI před vaší bezpečností? To se skutečně děje,” psal tehdy Elon Musk na svém X. Později to doplnil odhalením ze spisu, který se mu dostal do ruky, podle kterého začal letecký gigant před dvěma lety používat, jako kriteria k odměňování vedoucích pracovníků, plnění úkolů v oblasti diverzity, spravedlnosti a inkluze. Namísto třeba dřívější kvality práce…
Každý, kdo žil před rokem 1989, to pamatuje. Politická oddělení, politruci, propagandisti, kádrování, udávání, školení… Tentokrát ovšem v samém srdci Západu, v USA. A propos, školení. Podle výzkumníků Pew Research uvedlo v roce 2023 až 52 % amerických pracujících, že mají v zaměstnání povinná školení nebo schůzky o DEI. Ještě zajímavější je ovšem výsledek průzkumu, kde se dělníků ptali, nakolik je pro ně důležité pracovat ve smíšeném kolektivu různých ras. Na rozdíl od asi 53 % černošských dělníků to u pracovníků bílé pleti tvrdilo jen 25 %. Což je pozoruhodně nízký počet, uvážíme-li, že „anonymní” dotazníky byly vyplňovány na pracovišti a s velkou pravděpodobností pod dohledem pracovníků DEI.
Prostě, drhne to. Lidé sice se skřípáním zubů ohnou hřbet, když jde holt o práci a o peníze, ale lásku k systému to rozhodně nezvyšuje. Nejrůznější formy odporu proti nátlakovému nucení k nepřirozenému a nežádanému se tak po USA šíří jak stepní požár. Od mediálních kampaní na sítích, přes bojkoty „progresivních” značek až po soudní spory. Známý je asi loňský případ, kdy masivní bojkot piva Bud přiměl koncern ke stažení progresivistické reklamy a politiky. Ale jsou tu i další causy. Jen za poslední rok dali veřejně vale progresivismu a „převýchově zákazníka” společnosti Harley-Davidson, Tractor Supply Co a John Deere. Firmy Toyota a Ford nedávno oznámily, že omezují své programy a zásady DEI.
Zkrátka, sype se jim to. I ten Boening už v nouzi pochopil pravdivost nového, amerického přísloví: „go woke, get broke.” Stačilo by ještě chvíli vydržet a celá ta babylonská věž, postavená ze lží, propagandy a nátlaku se zřítí. Jenže „oni” mají ještě jedno, poslední podání. V úterý 5. listopadu… Čekají nás možná ještě “zajímavé” časy.
The post Tak už i Boeingu to došlo first appeared on Pravý prostor .