Golfský proud je na pokraji zhroucení, varují přední vědci zabývající se změnou klimatu, což uvrhne Spojené království do nové doby ledové. (Foto: IMG)
Vědci varovali, že síť oceánských proudů, která udržuje stabilní klima na Zemi, se může zhroutit.
V otevřeném dopise 44 předních světových klimatologů uvádí, že klíčové proudy Atlantského oceánu – včetně Golfského proudu – jsou na pokraji zhroucení.
Novinář varuje před nastupující totalitou pod rouškou „klimatické změny“
Vědci varují, že zhroucení atlantické meridionální převratné cirkulace (AMOC) by mohlo vést k „ničivým a nevratným dopadům“, které ovlivní „celý svět na celá následující staletí“.
Výsledný klimatický pokles by mohl uvrhnout Spojené království do „nové doby ledové“, přičemž zimní teploty by mohly klesnout až o 15 °C pod současný průměr.
I když by kolaps Golfského proudu měl pro Británii katastrofální následky, tento životně důležitý proud je jen malou součástí rozsáhlého globálního systému AMOC.
Šokující nová studie: sluneční světlo a mraky, nikoli CO2 – ovlivňují klima na Zemi
Tento obří oceánský dopravní pás má zásadní význam pro pohyb tepla po planetě, ale výzkum naznačuje, že se zpomaluje a brzy by mohl dosáhnout bodu zvratu.
Vědci varují, že bez urychlených opatření by AMOC mohl během několika příštích desetiletí zcela selhat.
Jak teplá voda putuje z tropů na sever, naráží na mořský led v okolí Grónska a severských zemí, ochlazuje se a stává se mnohem slanější.
Studie nezjistila zrychlení globálního oteplování po roce 1970
Jak se voda ochlazuje, stává se hustší a rychle klesá ke dnu oceánu, odkud se vrací zpět na jih, než se opět ohřeje a vystoupá k hladině.
Tento proces „hlubinné tvorby vody“ je motorem rozsáhlého globálního dopravního pásu, který přečerpává teplo a vodu do celého Atlantského oceánu.
Studie však naznačují, že hlubokovodní motor AMOC se začal zpomalovat a nyní vykazuje znepokojivé známky úplného rozpadu. S rostoucí globální teplotou se do oceánů vrací tající led, který ředí hustší slanou vodu a brání jejímu potopení.
Vědci zachytili zemské klima za posledních 485 milionů let. Zde je „překvapivá“ věc
Pokud by se tento proces zcela zastavil, mělo by to katastrofální následky, včetně oslabení Golfského proudu a narušení globálního vývoje počasí.
Povzbudivé je, že poslední zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) uvádí:
„Existuje střední míra jistoty, že atlantická meridionální cirkulace se před rokem 2100 náhle nezhroutí. Autoři otevřeného dopisu však tvrdí, že toto riziko bylo značně podceněno.“
Zdroj: dailymail.co.uk
Článek Golfský proud na pokraji zhroucení, může přijít nová doba ledová se nejdříve objevil na AC24.cz .