V důsledku šílené bruselské politiky Green Dealu již zejména v Německu končí někteří výrobci. V poslední době se hodně hovořilo o Volkswagenu, nicméně propouštění se má týkat i mnoha dalších společností.
Německo tak pokračuje v deindustrializaci, kterou započalo spolu se zaváděním drakonické zelené politiky. Firmy, které nekončí, jsou nuceny propouštět, aby si zachovaly konkurenceschopnost.
Lze předpokládat, že pracovní místa se přesunou například do Číny či jiné země, kde je levná pracovní síla a nulové regulace, případně se zruší úplně, neboť se snižuje poptávka.
Právě případ výrobce náhradních dílů však také ukazuje, že nyní můžeme začít doplácet na roky zaváděnou politiku přílišné závislosti na Berlínu.
Propouštění se totiž netýká pouze německých zaměstnanců, ale v některých případech se dotýká i různých zahraničních filiálek v rámci EU.
Německý výrobce automobilových dílů Schaeffler oznámil plány na propuštění přibližně 4 700 zaměstnanců ve svých evropských závodech v rámci restrukturalizačního programu zaměřeného na udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti.
Propouštění se dotkne deseti továren v Německu a pěti dalších po celé Evropě, včetně dvou v českých městech – v Lanškrouně a Svitavách. Společnost zaměstnává přibližně 120 000 lidí po celém světě.
V Německu bude do roku 2027 zrušeno 2 800 pracovních míst a dalších 1 900 míst bude zrušeno v závodech v zahraničí. Toto snížení představuje přibližně 3,1 procenta celkové pracovní síly společnosti Schaeffler.
Společnost uvedla, že dvě z pěti neněmeckých továren budou zcela uzavřeny, přičemž další podrobnosti o tom, která zařízení budou uzavřena, by měly být zveřejněny do konce roku.
„Program je v současné situaci nezbytný pro zachování konkurenceschopnosti skupiny Schaeffler v dlouhodobém horizontu,“ řekl Klaus Rosenfeld, generální ředitel společnosti.
Oznámení následuje po nedávné fúzi společnosti Schaeffler se společností Vitesco Technologies a je součástí širší strategie, jejímž cílem je od roku 2029 ušetřit 290 milionů eur ročně.
Společnost Schaeffler není jedinou společností v německém automobilovém průmyslu, která se potýká s problémy a provádí hromadné propouštění.
Zejména dodavatelé automobilového průmyslu byli nuceni přizpůsobit se rušivým změnám v odvětví, včetně přechodu na elektrická vozidla.
Volkswagen, největší evropský výrobce automobilů, nedávno oznámil plány na uzavření nejméně tří německých továren a snížení mezd o 10 procent, přičemž se očekává, že budou zrušeny tisíce pracovních míst a zrušeny bonusy.
Německý automobilový průmysl zaměstnává od roku 2023 celkem 779 662 lidí, ale již v letech 2019 až 2023 zaniklo 46 000 pracovních míst.
Mnoho dalších průmyslových odvětví nepřímo i přímo závisí na automobilovém průmyslu, který je po desetiletí klíčovým pilířem německé ekonomiky.
Propouštění se tak dřív či později bude týkat i těchto odvětví – a to samozřejmě zdaleka ne pouze v Německu…
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]