Plyn a čipy
RSS

Plyn a čipy

MONIKA ČÍRTKOVÁ
Jenom mi tak přišlo na mysl, když teď byly ty manévry kolem Tchaj-wanu, co budeme dělat, pokud Čína Tchaj-wan opravdu napadne?

Budeme postupovat podle stejného scénáře, který známe jako reakci na útok na Ukrajinu? Tedy ukončení veškeré spolupráce, zavedení sankcí, odchod západních firem, omezení plateb?
Jenže my jsme přece na dovozu různých věcí z Číny úplně závislí; stačilo několik týdnů omezení provozu čínských továren z důvodu lockdownu, a už byly evropské továrny v problémech a nemohly vyrábět.
Existuje nějaký krizový scénář pro takovou situaci, která, jak se zdá, je docela reálná? Jsme na ni připraveni?
Už jsem si pojmenovala, co mi na těch sankcích pořád tak nesedí. Je to jejich bezzásadovost.
My-Západ jsme uvalili přísné sankce na obchodní spolupráci s Ruskem. Ale plyn, ten si bereme. A proč? Protože ho přece potřebujeme! To není příliš důsledný postoj, mírně řečeno, je vlastně naprosto nedůsledný.
Stejně bychom to mohli aplikovat i na druhou stranu: lidé v Rusku také třeba nutně potřebují něco, co se dováželo ze Západu, například auta.
Buď jak buď, výjimku ze sankcí na dovoz surovin jsme si nějak odůvodnili, i když jsem úplně nepostřehla jak. Amorálnost spolupráce s Ruskem se na dovoz plynu prostě nevztahuje.
Ale – co budeme dělat, až do útoku zatroubí Čína?
 
Monika Čírtková
The post Plyn a čipy first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden