NATO podporuje džihádisty, jejichž cílem je sesadit Asadovu vládu a zavést v zemi nejtvrdší formu práva šaría. Turecko je totiž NATO, takže vše se děje s jeho tichým souhlasem.
Bez této podpory by nemohla být syrská města tak rychle dobyta. Zdá se, že se vrací období let 2014 – 16, tedy doba, kdy v zemi řádil ISIS, další „dítě“ NATO.
Po dobytí střední a severozápadní části Aleppa, největšího města na severu Sýrie, se ozbrojení džihádističtí povstalci vedení Hay’at Tahrir al-Sham (HTS) údajně snaží obsadit město Hamá na středozápadě země.
Regionální média citovala zdroje HTS, které uvedly, že „bojovníci začali pochodovat směrem k Hamá a úspěšně dobyli šest měst a vesnic na venkově, včetně Moreku, který leží podél důležité silnice spojující střední Sýrii se severem.“
Syrská vláda popřela, že by mnoho z těchto měst nebo vesnic bylo dobyto, uprostřed protichůdných zpráv na sociálních sítích.
Důležité je, že džihádisté si nyní nárokují kontrolu nad mezinárodním letištěm v Aleppu, které je již dlouho klíčovým regionálním uzlem.
Ruské a syrské nálety pokračovaly ostřelováním okupovaných částí Aleppa. Jedná se o první takové velké letecké bombardování města od doby, kdy byli v roce 2016 vyhnáni protiasadovští povstalci.
Uprostřed rychlých a ohromujících zisků v sobotu HTS a další spojenecké odštěpené skupiny al-Káidy také dobyly strategické město Chán Šajchún v jižním regionu Idlib.
Desítky civilistů, vojáků syrské armády, stejně jako militantů HTS zemřely z pátku na sobotu, zvláště když se zintenzivňují nálety proti černě oděným a dobře vyzbrojeným okupantům.
Syrská armáda potvrdila dočasný ústup z Aleppa, aby se přeskupila, také proto, že Moskva požaduje, aby prezident Assad rychle obnovil pořádek :
Armáda v sobotu uvedla, že desítky jejích vojáků byly zabity nebo zraněny v zuřivých bojích s ozbrojenými teroristickými organizacemi v oblasti Aleppa a Idlibu v posledních několika dnech, a že se nyní přeskupují a přemisťují jednotky k posílení obranných linií, zatímco se připravuje protiútok.
Povstalecké skupiny zahájily široký útok z několika os na frontách v Aleppu a Idlibu. Armáda hlásí střety o pás přesahující 100 km.“
Armáda uvedla, že rebelové vstoupili do velkých částí Aleppa, ale armádní bombardování jim zabránilo zřídit pevné pozice. Slibovala je vyhnat a obnovit kontrolu státu… nad celým městem a jeho krajinou.
Korespondent Al Jazeery Resul Serdar poznamenal: „To, že se to stalo za pouhé čtyři dny, je neuvěřitelné.“
Jedním z nejzajímavějších odhalení a přiznání od mainstreamových médií bylo, že tento nový útok je řízen z Turecka, člena NATO. AFP otevřeně řekla, že turecká rozvědka dala útoku na Aleppo zelenou.
AFP píše, že opoziční zdroje v kontaktu s tureckou rozvědkou řekly, že Turecko dalo ofenzivě zelenou. Korespondent AFP v Idlibu drženém HTS/AQ navíc uvedl, že džihádisté a jejich Tureckem podporovaní spojenci přijali rozkazy od společného operačního velitelství.
A přesně tak byl Idlib v roce 2015 ovládnut různými frakcemi Al-Káidy: operační místnost v jižním Turecku obsazená zpravodajskými důstojníky spojenců NATO ji podporovala od začátku do konce.
Syrská armáda má údajně silnou přítomnost v Hamá v rámci příprav na možný útok:
More SAA reinforcements have arrived in Hama pic.twitter.com/RbyQodM5bR — War Monitor (@WarMonitors) November 30, 2024
Džihádisté Al Nusry ničí v ulicích vánoční stromky:
Al Nusra terrorists begin taking down Christmas trees in Aleppo, priorities for these extremists… pic.twitter.com/ToBhuH7uV8 — War Monitor (@WarMonitors) November 30, 2024
Mezitím je níže krátký výlet do vzpomínek, abychom pochopili, jak to všechno začalo před více než deseti lety, s přímou roli Washingtonu – potažmo CIA v úsilí o změnu režimu v Sýrii. Přesně ot se zřejmě děje i nyní:
Here is Professor Jeffrey Sachs on Morning Joe calmly explaining how Obama deployed the Brennan CIA in a regime change op to begin the Syrian Civil War that led to the rise of ISIS pic.twitter.com/WV051My5tl — Jack Poso (@JackPosobiec) November 30, 2024
Několik hodin poté, co tisíce syrských islámských militantů vstoupily do největšího syrského města Aleppo, kde čelily jen malému odporu vládních jednotek, a rozmístily se uvnitř města ve vozidlech s improvizovaným pancéřováním a pickupy, ruské bojové letouny umístěné v Sýrii provedly nálety proti džihádistickým militantům útočícím na severní část Aleppa, řekl mluvčí moskevských expedičních sil.
„Ruské letecké síly poskytují podporu Syrské arabské armádě a provádějí raketové a bombové útoky na vybavení a živou sílu nezákonných ozbrojených skupin, velitelská stanoviště, sklady a dělostřelecké pozice teroristů.
Za posledních 24 hodin bylo zlikvidováno nejméně 200 ozbrojenců,“ řekl novinářům na pátečním brífinku plukovník Oleg Ignasjuk, zástupce šéfa ruského Centra pro usmíření v Sýrii.
Dodal, že dalších 400 militantů bylo zabito ruskými a syrskými silami o den dříve.
Syrské ozbrojené síly také v sobotu uvedly, že aby absorbovaly velký útok na Aleppo – které se nachází 350 kilometrů severně od Damašku – a zachránily životy, přesunuly se a připravují se na protiútok.
Prohlášení uznává, že povstalci vstoupili do velkých částí města, ale uvádí, že nezřídili základny ani kontrolní stanoviště.
Teroristé byli filmováni před policejním ředitelstvím, v centru města a před citadelou v Aleppu. Strhávali plakáty syrského prezidenta Bašára Asada, na některé šlapali a na jiné pálili.
Jde o největší střety v Aleppu od roku 2016:
Clashes between Syrian Defense Forces and terrorist formations reported in northern Aleppo. * The Syrian Democratic Forces (SDF) is a coalition of Kurdish, Arab, and Assyrian militias formed in 2015 during the Syrian Civil War. Led by the Kurdish YPG, it operates primarily in… pic.twitter.com/X90u6HYJX7 — DD Geopolitics (@DD_Geopolitics) November 30, 2024
Školy a vládní úřady byly v sobotu uzavřeny, protože většina lidí zůstala doma, uvedla provládní stanice Sham FM. Pekárny byly otevřené. Svědci uvedli, že povstalci rozmístili po městě bezpečnostní síly, aby zabránili jakýmkoli násilným činům nebo rabování.
Ruské nálety na předměstí Aleppa:
BREAKING NEWS – Russian airstrikes target the outskirts of the governorate building in Aleppo, Syria. pic.twitter.com/aJA5d0brey — Fared Al Mahlool | فريد المحلول (@FARED_ALHOR) November 30, 2024
Rusko zasáhlo do konfliktu v roce 2015 a pomohlo Asadovi získat zpět většinu země od al-Nusry, Islámského státu a desítek USA podporovaných ozbrojených skupin, které Washington popsal jako „umírněné rebely“.
Syrské síly ukončily téměř pětileté obléhání Aleppa v prosinci 2016 a zatlačily al-Nusru a další skupiny na západ do provincie Idlib.
Turecko převzalo odpovědnost za Idlib v roce 2018 a slíbilo, že oddělí teroristy od „legitimních rebelů,“ ale nikdy tak neučinilo.
Dohoda mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem z března 2020 měla trvale ukončit boje kolem Idlibu.
Tímto došlo k porušení tehdejší dohody.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5 ]