Když parlament slepě schvaluje EU legislativu
RSS

Když parlament slepě schvaluje EU legislativu


Poslední dny je pro mě fascinující sledovat, kolik vzdělaných lidí uvěřilo účelové lži, že za absurdní regulací videoobsahu a záměru registrovat české youtubery může Vadim Petrov s Ladislav Jakl, dva ze třinácti členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). A protože je letos Vadim předsedou naší poroty pro udělování cen za svobodu projevu, neváhají s tím spojit i nás v SOSP, jako bychom (v podstatě všichni publikující vlastní videa) se najednou přes noc stali cenzory a souhlasili s absurdní regulaci podle zákona, který vznikl transpozicí směrnice EU .
Jak sama média zamlžují podstatu kauzy
V pátek mi volal Jan Hrdlička z Echo24.cz, abych mu vysvětlil důvody, proč se SOSP staví na jejich obranu. Oba pánové totiž něco takového odmítají. Bylo by i absurdní, aby najednou otočili svoje postoje a sami dva přesvědčili většinu členů RRTV, kterou vede nominant ODS.
K mému údivu titulek jeho článku vytváří dojem, že Petrova hájíme proto, že souhlasíme s jeho postoji k regulaci. To však není pravda, je to úplně naopak. Hájíme ho přesto, že máme na regulaci digitálního obsahu odlišné názory. Lišíme se v náhledu na DSA a možná i v názorech na regulaci videoobsahu – to jsme společně ani podrobně neprobírali a jeho názory na všechny aspekty regulace ani neznáme.
Panu Hrdličkovi jsem zdůraznil, že falešná obvinění vůči němu podsouvají něco, co neudělal. A potvrdil nám to i Ladislav Jakl. Zpolitizováním celé kauzy se snaží vytvořit dojem, že viníkem absurdně přísné regulace je RRTV, ale problém je jinde – v nepromyšleném přijímání každé hloupé legislativy z EU . Vadimu Petrovovi může být veřejnost spíše vděčná, protože by se jinak o záměru obesílat výzvou k povinné registraci i ty malé digitální tvůrce nedozvěděla (dělo by se to dál jen potichu) a ten odpor vlivných influencerů by se nezvedl.
Za drzost pak považuji Hrdličkovu větu o mé osobě. „Že ale Petrov zmínil nutnost regulace, neuměl vysvětlit.“ Milý pane Hrdličko, já nejsem Petrovův mluvčí, a proto jsem vám nechtěl komentovat jeho postoje k tak komplexní otázce, jakou je regulace mediálního trhu a zajištění rovných podmínek. Proto jsem vás a Echo24 požádal o opravu, abyste nemátli čtenáře.
Poučení pro příště
Za prvé budiž hořkým poučením, že mnohé vlivné osobnosti se na obranu svobody slova postaví až tehdy, když se to může dotknout jejich výdělku. Někteří z nich nedokáží ani pochopit, že svoboda projevu znamená zastávat se také těch, se kterými nemusíme souhlasit. A za druhé je to memento pro naše zákonodárce, aby už konečně přestali automaticky schvalovat každou unijní legislativu, kterou lze snadno zneužít k cenzuře.
Právě v těchto dnech leží ve sněmovně Zákon o digitální ekonomice, který má zavést do českého právního řádu procenzurní nařízení DSA. A brzy přijde další – EMFA, které se regulace médií přímo týká. Za pár let se třeba zase zjistí, koho všeho to postihne, a někteří budou zbytečně vinit ČTÚ nebo nějakou radu, která musí konat podle zákona.
3. 12. zasedá RRTV a o den později pořádá na náš popud VOX TV debatu Vadima Petrova s Michalem Půrem. Dění kolem regulace videoobsahu budeme nadále sledovat.
The post Když parlament slepě schvaluje EU legislativu first appeared on Společnost pro obranu svobody projevu .
Článek Když parlament slepě schvaluje EU legislativu se nejdříve objevil na Společnost pro obranu svobody projevu .


Nejčtenější za týden