V současné době se v Gruzii odehrává další barevná revoluce v režii EU podporovaných neziskovek. Jak dalece tento puč staronová vláda ustojí, se teprve uvidí. Každopádně je odklon od EU jistým pudem sebezáchovy, neboť i ekonomická data ukazují, že EU není pro zemi žádným přínosem (ostatně, tím není pro nikoho).
Na příkladu Gruzie můžeme vidět, že členství v EU žádná země nepotřebuje, nyní v podstatě pouze jakýkoli rozvoj brzdí. Proč by se země přidávala k molochu, kde ji čeká přebujelá byrokracie, nekonečné regulace, deindustrializace a totální ztráta suverenity?
Gruzie, která na severu sousedí s Ruskem a na jihu s Tureckem, Arménií a Ázerbájdžánem, se prudce obrací k Rusku. Vláda pozastavila jednání o přistoupení k Evropské unii po usnesení Evropského parlamentu o volebních podvodech v Gruzii.
Gruzínci vyšli do ulic a zuřivé protesty pokračují; při pohledu na výsledky gruzínské ekonomiky je však mnoho věcí jasných.
Strana Gruzínský sen vládne Gruzii od roku 2016 téměř samostatně, i když se od roku 2012 podílí na vládě, ale tehdy jako součást koalice.
Nyní čelí silným nepokojům v zemi po volbách, které byly údajně podle Evropského parlamentu, který odhlasuje kdykoli cokoli, zmanipulované. V reakci na to gruzínská vláda pozastavila proces přistoupení k Evropské unii na čtyři roky
Šestý nejvyšší ekonomický růst na světě
Při pohledu na hospodářské výsledky je třeba přiznat, že během vlády Gruzínského snu se země hospodářsky rozvíjela velmi vysokým tempem, jedním z nejvyšších na světě.
V letošním roce podle říjnových předpovědí MMF dojde k růstu HDP o 7,6 procenta, což je šestý nejvyšší růst na světě. V roce 2023 se pouze 11 zemí rozvíjelo rychleji než Gruzie, včetně souseda Gruzie Arménie.
Od roku 2016 se Gruzie posunula z 95. na 75. místo na světě, pokud jde o HDP na obyvatele, který se vypočítává podle parity kupní síly (PPP). Zatímco v roce 2016 činil HDP na hlavu podle parity kupní síly v Gruzii 46 procent HDP na hlavu, letos to má být 53 procent.
Ve srovnání s Ruskem je to skok z 51 na 58 procent a prognózy MMF říkají, že příští rok přesáhne 60 procent. Úroveň čínského HDP na obyvatele překonala Gruzie v roce 2022 a letos se očekává, že Gruzínci překročí 104 procent.
Vzhledem k tomu, že se Gruzínci mohou chlubit rychlejším rozvojem než Čína, je to mezi gruzínským obyvatelstvem jistě důvod ke spokojenosti
Jejich životní úroveň se poměrně rychle zlepšuje, ale co je hnacím motorem tohoto zlepšení? Ekonomika je dobrým vysvětlením, proč gruzínská vláda dala přednost Rusku před Západem.
Cestovní ruch a nové technologie
Nejrychleji rostoucím sektorem v Gruzii je informační a komunikační sektor, který od roku 2016 vzrostl v běžných cenách o 260 procent a v loňském roce představoval 4,1 procenta HDP.
Letos ve druhém čtvrtletí vzrostl o 19,8 procenta. Růstu tohoto sektoru v gruzínské ekonomice jednoznačně pomohla emigrace z Ruska bezprostředně po vypuknutí války mezi Ruskem a Ukrajinou. V roce 2022, prvním roce konfliktu, činila dynamika tohoto sektoru téměř 64 procent.
Odvětví zábavy a volného času, tj. cestovní ruch, se také rychle rozvíjí, přičemž hrubý příjem se od roku 2016 zvýšil o 176 procent v běžných cenách; v letošním roce meziročně vzrostl o 17,3 procenta a v současné době vytváří 3,5 procenta HDP.
Velmi dynamický je také obchodní sektor s nárůstem o 157 procent od roku 2016 a 8,1 procenta v letošním roce, což je 12,4 procenta HDP. To souvisí s rozvojem cestovního ruchu a růstem bohatství společnosti.
Nejdůležitějším segmentem gruzínského HDP je stále průmysl, který od roku 2016 vzrostl o 106 procent, a ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně o 15,9 procenta v běžných cenách. V současné době představuje 15,9 procenta HDP.
Na základě těchto údajů je z ekonomického hlediska právě průmysl a jeho exportní schopnosti dalším důvodem, proč gruzínská vláda přesunula svůj důraz z EU na Rusko.
Kolaps vývozu do EU
S přestávkou Covid-19 v roce 2020 gruzínský vývoz v dolarech neustále roste. V roce 2022 vzrostl meziročně o 31,6 procenta na 5,6 miliardy dolarů a loni dosáhl 6,1 miliardy dolarů (+9 procent r/r). Tempo růstu však letos kleslo na +5,3 % r/r, a to za 12 měsíců končících říjnem.
A ten se v důsledku kolapsu vývozu na trh EU snížil, zatímco vývoz do Ruska navzdory slabosti rublu v dolarovém vyjádření v roce 2023 vzrostl o dalších 2,3 procenta na 657 milionů dolarů.
Mezitím vývoz do zemí EU klesl až o 18,3 procenta na 704 milionů dolarů. V roce 2024 to vypadá ještě hůře, protože vývoz do EU za 12 měsíců končících říjnem meziročně klesl až o 27,7 procenta na 549 milionů dolarů, zatímco vývoz do Ruska, i když také klesl, klesl pouze o 0,3 procenta na 678 milionů dolarů.
Rusko se pro Gruzii stalo důležitějším trhem než EU a místem, kde ruští turisté utrácejí své peníze. Ekonomická volba Gruzie je v tuto chvíli zcela zřejmá.
Dokonce i sousední země jsou dnes většími příjemci gruzínského zboží než EU:
Ázerbájdžán (759 milionů dolarů za 12 měsíců do října) a Arménie (641 milionů dolarů). Gruzie vyváží i do Turecka, ale o něco méně (475 milionů dolarů). Ekonomické zájmy země jsou úzce spojeny s blízkým geografickým regionem, nikoli se vzdálenější EU.
Ne víno, ale nákladní vozy KAZ
Nejdůležitějším vývozním artiklem Gruzie přitom nejsou slavná gruzínská vína, ale dopravní zařízení. Její zahraniční tržby se od roku 2016 zvýšily ze 151 milionů dolarů ročně na 872 milionů dolarů v roce 2023.
A co víc, když započítáme 12 měsíců do konce října 2024, je to již celých 2,5 miliardy dolarů, tedy až 36,4 procenta gruzínského vývozu – podle údajů gruzínského statistického úřadu.
Z toho až 974 milionů dolarů putovalo letos do Kyrgyzstánu a 625 milionů eur do Kazachstánu. K prudkému nárůstu vývozu dopravních prostředků do těchto dvou zemí dochází od roku 2022 a je těžké to nespojit s válkou na Ukrajině.
V roce 2021 činil vývoz dopravních prostředků z Gruzie do Kazachstánu 24 milionů dolarů, o rok později 108 milionů dolarů a letos do října 625 milionů dolarů.
Do Kyrgyzstánu činil vývoz dopravních zařízení v roce 2021 2,2 milionu dolarů, o rok později 5,8 milionu dolarů, v roce 2023 66,2 milionu dolarů a v prvních 10 měsících roku 2024 127 milionů dolarů. Zdá se, že gruzínská ekonomika těží z války.
Největší společností v oblasti dopravních prostředků v Gruzii je výrobce nákladních automobilů KAZ se sídlem v Kutaisi, který je součástí holdingu Georgian Industrial Group.
Tuto společnost založil David Bezhuashvili (30 % akcií), který v současné době stojí v jejím čele, do roku 2016 gruzínský poslanec, jehož bratr Gela byl dokonce ministrem zahraničí země.
Gruzínské víno kupují Rusové a Poláci
Pokud jde o víno, Rusko je také největším příjemcem. Za 10 měsíců letošního roku Rusové z 237 milionů dolarů vývozu vína nakoupili za 161 milionů dolarů. Zajímavé je, že Polsko je druhým největším příjemcem, ale to znamená dovoz ve výši pouhých 13 milionů dolarů.
Jak je patrné z výše uvedeného, gruzínská ekonomika těží z kontaktů s Ruskem. Hospodářské vazby s Evropskou unií jsou mnohem menší. Data zároveň naznačují, že Gruzie vydělává na válce na Ukrajině, což podporuje jedno z nejvyšších temp hospodářského růstu na světě.
K případnému přesměrování ekonomických preferencí by pravděpodobně mohlo dojít až po vstupu Turecka do EU, což se v následujících letech zřejmě nestane…
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]