I u nás velmi propagované memoáry Merkelové, které vyšly před pár dny, vyvolaly očekávanou reakci. V diskuzi k recenzi knihy se objevilo mnoho záporných hodnocení (jedna hvězdička) a spousta lidí přidala i komentáře, které by si Merkelová jistě za rámeček nedala.
Není ovšem divu, že se dočkala tak tvrdé kritiky. Sama si totiž stále za rozhodnutím otevřít hranice džihádistům nejen ze Sýrie, stojí. To uvedla jak v knize, tak v rozhovoru při prezentaci memoárů.
V Německu je jejími „hosty“ obohacováno stále více lidí a Merkelová svým prohlášením toto „obohacování“ v podstatě schvaluje.
736stránková kniha s pochybným názvem Svoboda je v podstatě oslavou její politiky, která vedla nejen k razantní výměně obyvatel Německa i zbytku Evropy, ale také k likvidaci tamního průmyslu.
Kniha má dlouhé a vesměs kladné recenze v mainstreamovém tisku, protože zejména němečtí novináři mají Merkelovou stále velmi v lásce. Co je na těchto příspěvcích fascinující, je bezvýhradná – a zcela nekritická – oslava ženy, která vejde do historie jako jeden z hlavních strůjců zničení Evropy a její islamizace.
Čtenáři Amazonu jsou zjevně skeptičtí: Největší světový internetový prodejce uvádí, že kniha Svoboda Angely Merkelové má průměrné hodnocení pouhých 3,5 hvězdičky.
Toto číslo by bylo ještě nižší, nebýt četných pětihvězdičkových recenzí, které knihu samotnou ani tak nechválí, ale trvají na tom, že recenze by neměly být používány jako odbytiště pro obecnou kritiku kontroverzní německé poválečné kancléřky.
Internetoví kritici, včetně zjevných příznivců CDU, kritizují Merkelovou především pro nedostatek sebereflexe a její odmítání přiznat chyby.
„Kniha Angely Merkelové… je ve všech směrech zklamáním,“ říká jedna z nejlépe umístěných recenzí. „Namísto upřímné reflexe svých 16 let ve funkci kancléřky předkládá samolibé zdůvodnění své politiky, bez sebekritiky.“
Merkelová se důsledně vyhýbá přiznání chyb. Kontroverzní energetická transformace, výzvy krize eura ani polarizace společnosti způsobená migrační politikou nejsou kriticky zkoumány.
Zvláště zarážející je nedostatek vhledu do napětí vyvolaného masovým přílivem migrantů a žadatelů o azyl v Německu. Mezi řádky je jasné, že Merkelová by se i dnes držela neomezené vstupní politiky – bez ohledu na sociální důsledky…
Kniha je psána suchým a sterilním stylem. Chybí živost, empatie a skutečné porozumění obavám obyvatel. Merkelová působí odtrženě od reality života mnoha lidí.
Místo postřehů či kritických momentů představuje „Svoboda“ propagandistickou poctu vlastnímu pravidlu – kus historiografie, který by nikdo kromě samotné autorky neschvaloval. …
„Svoboda“ je nakonec kniha pro malou elitu, která se chce cítit potvrzena v politických rozhodnutích Merkelové. …
Kniha nakonec působí jako pracný pokus bývalé kancléřky udržet si kontrolu nad svým politickým odkazem.
Jak informoval Berliner Zeitung , Amazon nyní zastavil veškerou nespokojenost tím, že zablokoval funkci komentářů. Každý, kdo se nyní pokusí zanechat recenzi, čelí této chybové zprávě:
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]