Již dříve jste si zde mohli přečíst o několika celosvětových iniciativách, které zahrnují „klimaticky ambiciózní“ města. Tato nová iniciativa je evropská, najdete v ní „zelená“ města, která se zavázala, že se do pěti let stanou „klimaticky neutrálními.“
Města se hodlají dostat k čisté nule již v roce 2030, což zřejmě souvisí i s plněním plánů Agendy 2030. Každopádně jde o města, která jsou vedena progresivisty, což znamená, že si za plánovanou klimatickou politiku mohou sami občané, kteří si tento odpad zvolili.
112 takzvaných „misijních“ měst jsou zároveň města, která stojí u založení samotné iniciativy a předpokládá se, že se k nim postupně přidají další.
Města přichází s různými iniciativami, většina se zavazuje k výraznému omezení vjezdu aut (samozřejmě vyjma elektromobilů), omezení konzumace masa (převážně vegetariánská strava ve školách, nemocnicích, sociálních zařízeních apod.), vytváření 15minutových a chytrých měst, větší města také omezení letecké dopravy, apod.
Iniciativa Net Zero Carbon Cities je iniciativou Světového ekonomického fóra .
A jak se tato města sama charakterizují?
NetZeroCities podporuje Evropu a zejména evropská města při drastickém snižování emisí skleníkových plynů prostřednictvím klimatických opatření s cílem dosáhnout „klimatické neutrality,“ což je jedna z největších výzev, kterým dnes naše společnosti čelí.
Projekt NetZeroCities byl navržen tak, aby pomohl městům překonat současné strukturální, institucionální a kulturní bariéry, kterým čelí, aby do roku 2030 dosáhla klimatické neutrality.
NetZeroCities podporuje misi EU „100 klimaticky neutrálních a inteligentních měst do roku 2030“, která byla zahájena v rámci programu Horizont Evropa. Projekt funguje jako platforma orientovaná na služby podporovaná odborníky světové úrovně.
Pomáhá evropským městům tím, že jim poskytuje podporu a řešení, která potřebují k dosažení klimatické neutrality sociálně inkluzivním způsobem.
Dosažení klimatické neutrality inkluzivním způsobem bude pro každé město mimořádným závazkem. To bude vyžadovat hluboké a systémové změny.
Rozhodující bude vedení vlády a kroky průmyslu, vzdělávacích a výzkumných institucí a občanských organizací se musí sladit, pokud jde o politiky, správu a potřebné kapitálové investice.
Výše uvedené závazky ještě v mnohém předčí už tak dost šílený Green Deal EU.
Jak je uvedeno už v titulku, tak k iniciativě se přidala dvě slovenská a jedno české město: Bratislava, Košice a Liberec.
Jde podle všeho jen o jakýsi předvoj, další města se budou průběžně přidávat. Stačí „správně“ volit na komunál…
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5 ]