Zatímco byla už před časem Saúdská Arábie na úrovni OSN usazena na post zahrnující „ochranu lidských práv,“ tak chalífát pod právem šaría pokračuje v zabíjení oponentů, pachatelů nenásilných trestných činů a je pravděpodobné, že v řadách popravených byli jako obvykle i nějací ti homosexuálové.
Tresty smrti platí samozřejmě v mnoha zemích světa a v některých případech je zřejmě podobný trest zasloužený, neboť jak jinak naložit třeba s masovým vrahem či brutálním vrahem dítěte? V západních zemích jsou tito jedinci umisťováni na psychiatrii, zatímco jinde je popravují.
To druhé alespoň eliminuje možnost, že daný jedinec ještě někdy někomu ublíží. V takových případech lze s nejvyšším možným trestem souhlasit. Nicméně v nepřeberné plejádě letos popravených „zločinců“ v Saúdské Arábii bylo vrahů jen minimum.
Podle všeho byli popraveni zejména muži, kteří se účastnili pokojných protivládních protestů či drogoví dealeři (což ovšem mohli být jedinci, u kterých byly drogy pouze nalezeny, aniž by je prodávali).
Říká se, že se Saúdská Arábie přizpůsobuje „světu,“ což ovšem není v praxi příliš patrné, politika je stále založena na prosazování práva šaría a k úpravám došlo jen v těch ohledech, kde to islámské právo nijak neporušuje.
Nic se nezměnilo ani ohledně poprav, kterých v zemi letos provedli víc než kdy jindy.
Rekord byl překonán , když přesáhl 300 a dosáhl 304 osob popravených poté, co byli odsouzeni k smrti. Poslední čtyři odsouzení k trestu smrti byli podle ministerstva vnitra tři odsouzení za obchodování s drogami a další za vraždu.
To je nejvyšší počet za posledních 30 let a posledních 100 poprav bylo provedeno zhruba během měsíce. Přestože saúdské životy mají stejnou hodnotu, nejpozoruhodnější je, že třetina popravených byli cizinci: celkem 100 lidí.
To ukazuje že Saúdská Arábie se nebojí dopadů jiných zemí, protože jejich občanům bere životy. Můžeme se jen dohadovat, že v jejich případě šlo právě o drogy, které mohli mít cizinci v držení (případně i alkohol, který je v zemi – vyjma několika vyhrazených míst – přísně zakázán).
V drtivé většině případů je podle Human Rights Watch poprava nepodložená, protože jde o popravy za nenásilné trestné činy, zejména pak ty, které jsou spojené s drogami.
Za drogové přečiny bylo letos popraveno celkem 50 lidí.
Jen před měsícem bylo popraveno 29 lidí za nesmrtící teroristické aktivity. Tato kategorie se však vztahuje i na ty, kteří se účastní protestů.
U mnoha popravených není jasné, jakých prohřešků se dopustili.
Vzhledem k tomu, že pokaždé jsou popraveni i homosexuálové, lze předpokládat, že i tentokrát jich mezi popravenými možná nějaká ta desítka byla…
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]