Ministr Válek ustoupil tlaku odborné veřejnosti. Nepřímo tak potvrdil své pochybení – na jeho odvolání trváme
RSS

Ministr Válek ustoupil tlaku odborné veřejnosti. Nepřímo tak potvrdil své pochybení – na jeho odvolání trváme

PRO LIBERATE
V únoru jsme informovali o tom, že ministerstvo zdravotnictví povolilo očkování dětí ve věku od 12 let proti onemocnění covid-19 třetí dávkou v rozporu se zákonem. Předsedu vlády jsme vyzvali k okamžitému odvolání ministra Vlastimila Válka. Sám ministr nyní pod tlakem odborné veřejnosti potvrdil důvodnost naší výzvy. Na odvolání ministra Válka a zrušení jeho rozhodnutí o očkování dětí 3. dávkou trváme.
Začátkem července obdržel Státní ústav pro kontrolu léčiv „ Žádost o pečlivé posouzení klinické studie vakcíny Comirnaty pro děti ve věku 6 měsíců až 5 let „, podepsanou řadou odborníků. Cílem žádosti bylo upozornit úřad, který má v České republice dbát o bezpečnost léčiv a o jejich správnou aplikaci, na zcela zásadní chyby procedury, kterou americký úřad FDA schválil používání vakcíny Comirnaty (od výrobce Pfizer) pro děti ve věku od 6 měsíců. Součástí žádosti bylo i  odborné zdůvodnění těchto chyb . Žádostí jsme chtěli zabránit tomu, aby použití této vakcíny pro nejmenší děti bylo umožněno i u nás jen na základě „dobrozdání“ americké FDA.
SÚKL dodnes na uvedenou žádost nereagoval. My jsme na ni ale  upozornili ministerstvo zdravotnictví . Zejména proto, že už v minulosti umožnilo použití očkování proti covid-19 zcela v rozporu s právními předpisy i stanovisky odborníků, včetně Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Jen na základě  stanoviska soukromé České vakcinologické společnosti  umožnil ministr Válek očkovat 3. dávkou proti covidu děti od 12 let.
Tehdy jsme vyzvali předsedu vlády, aby ministra Válka, který jednal zcela v rozporu s odborným názorem regulátora (SÚKL), a ohrozil tak zdraví dětí, odvolal. Ministr Válek dodnes svou pozici zastává. A rozhodnutí o tom, že je možné děti nad 12 let očkovat třetí dávkou trvá.
Nyní jsme obdrželi  odpověď ministra na naše varování před povolením očkování nejmenších dětí . V ní V. Válek výslovně uvádí: „ Dovoluji si Vás závěrem ubezpečit, že veškerá rozhodnutí v této věci budou založena na vědeckých podkladech a stanoviscích odborných autorit, včetně Státního ústavu pro kontrolu léčiv …“
Tento příslib ministra zdravotnictví, který je nesporně reakcí na tlak odborných skupin, jako je  Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků  či  Iniciativa 21 , bereme vážně a budeme si ho pamatovat. Potvrzuje však i to, co jsme tvrdili začátkem roku – rozhodnutí ministerstva povolující očkovat děti od 12 let třetí dávkou v rozporu se stanoviskem Státního ústavu pro kontrolu léčiv je nepřijatelné.  I proto trváme na tom, že ministr Válek, který vystavil riziku zdravotních problémů naše děti, musí být odvolán. Z důvodů, které sám potvrdil.
PRO LIBERATE
The post Ministr Válek ustoupil tlaku odborné veřejnosti. Nepřímo tak potvrdil své pochybení – na jeho odvolání trváme first appeared on Pravý prostor .


Nejčtenější za týden