Zahřívací první kolo bitvy už probíhá v tepelné elektrárně v Kurachově. Byla jednou z nejstarších na Ukrajině a dosud nebyla zcela zničena. V březnu byl zasažen železniční most, přes který byla zásobována palivem. V průběhu roku z ní Ukrajinci kanibalizováli klíčové komponenty generátorů a transformátorů ve prospěch jiných tepelných elektráren zasažených nálety, z nichž některé opravuje DTEK (ukrajinský energetický operátor).
Ruské jednotky v současné době drží pozice mezi obcemi Staré Terni, Dachne a začátkem průmyslové zóny Kurachova, kde se elektrárna nachází. Panoramatu bojiště však již nedominují chladicí věže elektrárny, které byly zničeny v druhé polovině listopadu. Je možné, že budova elektrárny bude i nadále sloužit výhradně jako opěrný bod pro krytí evakuace ukrajinských vojsk po trase N15.
Elektrárna tak může být zničena neopravitelně, i když doposud existovala šance na obnovení provozu. Uhelné doly, které ji mohly zásobovat palivem, nebyly zničeny při postupu ruských vojsk po obsazení Selidova směrem ke Kuračovské nádrži. Byly údajně předány ruským vojskům místními úřady ve stavu, kdy stačilo obnovit dodávky vody a elektřiny a zahájit těžbu uhlí.
NENECHTE SI UJÍT
Je to právě pět roků od chvíle, kdy na nás pustili covidismus, a Petr Hájek se bude ptát jednoho jednoho z našich největších odborníků profesora MUDr. Jiřího Berana, CSc - jednoho z mála významných odborníků, kteří se dokázali vzepřít - jaká poučení nepodvoleným z toho plynou a zda se v nejbližší budoucnosti máme obávat nějaké obdobné šarády
Sledujte v sobotu 14. prosince od 18:00 hodin či kdykoli poté!
Sledujte zde
Elektrárna by tak mohla po opravě zásobovat průmyslové seskupení, které by se kolem ní vytvořilo, ne nutně pod správou jedné z válčících stran. Tato formulace byla vložena do článku publikovaného počátkem listopadu"
„Rovněž v souvislosti s možným neúspěchem jednání o zabránění vzájemným útokům na energetickou infrastrukturu organizovaným Katarem atd.“
Pokud skutečně došlo k nějakému jednání v Kataru, nemuselo jít pouze o vzájemné letecké útoky na objekty energetické infrastruktury; nelze vyloučit ani záchranu objektů tepelné elektrárny v Kurachovu před pozemními boji. Na Ukrajině fungují v podstatě jen dvě hospodářská odvětví: zemědělství a hutnictví.
Rána i pro oligarchy
V článku se říká. „Záleží na Rusech; pokud chtějí vstoupit do městských bojů o částečně paralyzovaný Pokrovsk, jehož kruhovou obranu Ukrajinci nyní budují, mohou pokračovat v postupu na severozápad.“
Lepší alternativou než zahájení boje o Pokrovsk by podle autora bylo dobýt obec Udačne, 16 kilometrů západně od centra Pokrovska, nebo ještě severozápadněji od ruských nástupních prostor. To by mohlo způsobit úplný hospodářský kolaps Ukrajiny.
V obci se totiž nachází důl Krasnoarmejskaja-Zapadnaja (KOZA-1). Je to jediný důl na Ukrajině, který zásobuje hutní průmysl koksovatelným uhlím. Jeho ztráta pravděpodobně způsobí pokles produkce ukrajinského hutního průmyslu o 50 až 65 %. A také výrazný pokles příjmů ukrajinského státního rozpočtu bezprostředně po zvýšení mimořádné válečné daňové sazby z 1,5 na 5 procent.
Pokles hodnoty majetku ukrajinských oligarchů (především Achmetova a Pinčuka), anuluje jejich schopnosti organizovat soukromé aktivity na podporu válečného úsilí Kyjeva. A také zvýšení nezaměstnanosti o desítky tisíc lidí. Ukrajina se může pokusit dovážet koks ze zahraničí, ale nastavení těchto dodávek může trvat až půldruhého roku.
Jak na sebeobranu proti vládním zločinům?
Debata Petra Hájka s bývalým ministrem financí Vlastimilem Tlustým a expertem na zlato Robertem Vláškem jsme 13. 11. přinesli další část nového pořadu Noční hlídka, který nepodvoleným otevřel zcela nové možnosti sebeobrany před zfialovělým státem, jenž nás zotročuje a bere nám nejen základní občanské svobody (slova a projevu na čelném místě), ale bezostyšně nám různými cestami krade i naše peníze a majetky.
Mnozí naši čtenáři, diváci, příznivci a podporovatelé se již ke své spokojenosti s námi nalodili na "záchrannou archu", mnozí ale ještě nevědí, jak na to.
Přitom stačí napsat Vaše telefonní číslo na tuto adresu: zlato@protiproud.info
Sami Rusové jsou již čerstvě sankcionováni ze strany EU v oblasti oceli. Takže Evropa bude nakupovat více čínské oceli a Rusové budou tím pádem prodávat více surovin do Číny?
Zatím největší bitva
Pokud Rusové získají důl neporušený, dostanou i jeho nejvyšší objekt (vysoký 100 metrů). Je z něj výhled na strategickou dálnici E50, která zásobuje Pokrovsk. Postup na sever přes obec Udačne by vytvořil podmínky pro obklíčení Pokrovska a snížil by lidské a materiální ztráty v bitvě o město.
Měla by to být zatím nejtěžší bitva války, několikanásobně horší než ta u Bachmutu před loňskou ukrajinskou protiofenzívou. Aktuálně ruské jednotky ovládly obec Ševčenko, která je prakticky předměstím Pokrovska. Rusové na tomto úseku fronty zatím nasadili asi 50 000 vojáků, které by podle některých zpráv mělo doplnit dalších 40 000, jakmile budou k dispozici po dobytí Kurachova. Každopádně do bitvy o Pokrovsk může vstoupit ař 110 000 Rusů + zálohy, ale v tuto chvíli to vypadá spíše na příliv čerstvých záloh než veteránů z Kurachova.
Ukrajinci nejsou na obranu města dobře připraveni. Rusové zatím nenarazili na závažná opevněná pásma, jejichž budování Ukrajinci dříve ohlásili. Jejich cílem tedy může být jednoduše nechat ukrajinskou armádu vykrvácet v městské válce a proměnit Pokrovsk v mlýnek na maso. Pokud Ukrajinci město rychle ztratí, mohou se pokusit bránit Pavlograd, 110 km severozápadně od Pokrovska..
Západ chce hlavně nerostné bohatství
„Není to hlavní důvod invaze, ale nepochybně je ukrajinské nerostné bohatství jedním z důvodů, proč je tato část země pro Rusko tak důležitá,“ řekl Rod Schoonover, bývalý ředitel sekce americké Národní zpravodajské služby.
Naproti tomu hlavní americký jestřáb, senátor Lindsey Graham tvrdí: ,,Rusko je na tom nejlépe. Na Ukrajině sedí na 10 až 12 bilionech dolarů kritických nerostných surovin. Mohli by být nejbohatší zemí v celé Evropě. Nechci dát tyto peníze a bohatství Putinovi, aby se o ně podělil s Čínou. Proto je tak důležité, jak Ukrajina dopadne. Tuhle válku si nemůžeme dovolit prohrát. Oni sedí na zlatém dole. Dát Putinovi 10 nebo 12 bilionů dolarů kritických nerostných surovin, aby se o ně podělil s Čínou, by bylo směšné,“ prohlásil.
Pomozte svému zdraví
Daniel Fiala informuje o unikátních novinkách, které právě přivezl z Číny a jež výrazně obohatí rejstřík možností pro prevenci a podporu léčby nejen v případě fatálních nemocí, ale obecně při naší sebeobraně zdraví a životů
NOVÉ SUPERPOTRAVINY A ZÁZRAČNÉ HOUBY SUPRAMEDEX
Objednávejte zde
Objevil se dokonce návrh ukrajinských propagandistů zaručit Ukrajincům podíl na tomto bohatství po narození dítěte a slíbit jim po 50 000 dolarech. K smíchu. Bude se Západ dělit o peníze za nerostné suroviny, když musí financovat válku?
Ať už je to jakkoli, podstatné nyní je, že na Ukrajině je nejméně 500 000 tun lithia (+ 10 % světových zásob železné rudy, 6 % titanu atd.) Problém je, že ne všechno toto lithium lze po případné těžbě snadno zpracovat.
Byly také nalezeny fluorové minerály lithia (polylithionit, trilithionit a zinnwaldit). Později byla objevena i ložiska obsahující spodumen vhodný ke zpracování. Nezapomínejme, že hlušina může být využita v keramickém průmyslu (25 % surovin italského keramického průmyslu pochází z Ukrajiny). Jde hlavně o živec a křemen, které nejsou kontaminovány olovem, zinkem nebo kadmiem.
Australané už chtěli začít těžit
Jedno takové ložisko pegmatitů může být podle německého článku důvodem probíhající bitvu u Velikého Novosilka. Rusové postupovali k Velké Novosilce přes široký úsek od Zlaté Nivy po Šachtarske. A pokusili se dobýt obec Nový Komár, čímž obklíčili Velkou Novosilku ze severu.
Z Nového Komáru je to již oklikou a nenáročnou čtyřhodinovou chůzí do vesnice, která se opět jmenuje Ševčenko. Stejně jako ta u Pokrovska. Nedaleko Ševčenka se nachází čtyřicetihektarový pozemek, na kterém chtěla australská společnost European Lithium v listopadu 2022 zahájit těžbu lithia, což by jí umožnilo stát se spolu s ložiskem v Kirovogradské oblasti (Dobra) jedním z nejvýznamnějších dodavatelů lithia na evropský trh.
Zda potenciální továrna na lithiové baterie v Šuranech by byla vůbec rentabilní, to se teprve uvidí. V první polovině listopadu se ruská strana snažila vyvolat dojem blížící se velké ofenzívy na město Guljajpol, ale nakonec vedli úder jinudy.
Otázkou je, kam povede ruský postup po pravděpodobném dobytí trojúhelníku Vilyne Pole, Burlacke, Ševčenko. Lze říci, že dále na západ zbývá jen step bez obranných linií, přes kterou mohou Rusové téměř pohodlně pochodovat až k Dněpru.
Brána zvaná Torec
V Torecku rozděluje stadion místního Avangard u dva vektory ruského postupu na druhý nejdůležitější opěrný bod ve městě - Toreckou šachtu. Západně od ní probíhají boje o hlavní citadelu města - Centrální šachtu a její terikony (hromady hlušiny).
Toreck je prakticky zničen, a brzy přejde zcela do ruských rukou. V Chasov Jaru se pod hlavní citadelou města nachází další stadion (místního klubu Předvoj). Rusové se zde pokusili dobýt závod na žáruvzdorný materiál. Ale přes počáteční tuhý odpor je továrna prakticky obklíčena.
Sebeobrana našeho zdraví a životů
V rozhovoru s Jiřím Černotou se kromě jiného dozvíte o unikátních novinkách ve vývoji a produkci fascinujících zcela přírodních prostředků na posílení těla i ducha - včetně dosažení praktické dlouhověkosti.
Můžete si vytvořit bezplatný účet BEWIT s přístupem ke slevám a prohlédnout si kompletní nabídku na e-shopu firmy BEWIT . Nákupem přes tyto odkazy pomůžete nejen sobě, ale i další existenci Protiproudu
Vytvořit bezplatný účet BEWIT
Pokud se Rusům podaří závod spolu s přilehlou výškovou čtvrtí dobýt, získají dokonalý výhled na celý druhý sled obrany Konstantinovky, Družkovky, Kramatorsku a Slavjansku.
Kupjansk
Kupjansk je hlavní železniční uzel Charkovské oblasti. Ruské jednotky se probily k řece Oskol v sektoru Kolesnikovka-Krugliakovka a mohou ohrozit Uzlovnyj, pokud se obrátí na sever. Severní Kupjansk je rozdělen na dvě části. O tu východní se již bojuje. Severně od Kupjanska se již ruským jednotkám podařilo na dvou místech překročit řeku Oskol a ohrozit i západní část.
Jde o to, že vyřazení klíčových a perspektivních ložisek nerostných surovin ze hry sníží ochotu Západu financovat válku a schopnost Kyjeva podílet se na přípravě další. Zůstane do značné míry nechtěným agrárním přívěskem EU, zejména pokud si nezachová možnost vyvážet agroprodukty z vlastních námořních přístavů.
Napětí se stupňuje. Co dělat?
V rozhovoru Petra Hájka s významnou postavou "hnutí odporu" Markem Obrtelem jsme 9. 11. otevřeli novou kapitolu vzájemné pomoci nepodvolených v pořadu Noční hlídka o základních aspektech sebeobrany nás a našich blízkých , protože na stát rozhodně nemůžeme spoléhat - chceme-li v očekávaných krizích přežít.
Vše potřebné naleznete na stránkách Sebeobrany v Protiproudu.
Otevřít stránky Sebeobrany
O taktických úspěších Ruska nelze bez elementárních znalostí všech těchto ekonomických souvislostí mluvit. Hlad Západu po surovinách, kterých se mu stále více nedostává, je hlavním důvodem v pozadí, proč dále povzbuzuje kyjevské vedení k pokračování bojů. Proč vybízí k mobilizaci osmnáctiletých chlapců nebo i žen.
Je to už tak zjevné, že dokonce ani Vladimír Zelenský - s pochybnou politickou legitimitou ignorací voleb - se k tomu dvakrát nadšeně nemá. Asi už vnímá i to, že ti, kdo to navrhují, jsou již Ukrajinci obviňováni málem i z nekrofilie.
Ve skutečnosti jsou hlavní skryté důvody ekonomické. Západ by potřeboval Ukrajinu spolknout. Jenže bez východu - průmyslového a nerostného srdce země o ni ztrácí zájem.
Řeči, které se na Západě začínají vést o "příměří" či dokonce ukončení konfliktu jsou tohho přesným odrazem. Washingtonu a Bruselu - respektive hospodářským gigantům (Black Rock a spol.) v jejichž zájmech fungují - se do nástupu Donalda Trumpa už nepodaří "splnit závazky", které vůči nim má.
Proto o válčení ztratí zájem - a hodí celý malér na hlavu EU.
A poohlédnou se po nějakém jiném tučném soustu, které - s fanfárami "svobody, liberální demokracie a lidských práv - by bylo možno ulovit.
Ještě jich pár zbývá
Zdroj