Evropa je zejména od roku 2014 doslova přeplněná Syřany. Většinou jde o džihádisty a jejich rodiny, tedy pozůstatky ISIS a dalších bojůvek, ale také o ty, kteří utekli ze sankcemi devastované země z ekonomických důvodů.
Nyní, kdy zemi převzali Západem podporovaní džihádisté, jejichž příchod jejich soukmenovci oslavovali v ulicích evropských měst, mnoho zemí signalizovalo, že je čas, aby se Syřané vrátili domu.
Má to ovšem háček: Rada Evropy okamžitě reagovala a jakékoli přesuny Syřanů, včetně slavících džihádistů, zakázala. To jen dále potvrzuje, že prvotním zájmem je Evropu destabilizovat, islamizovat – a tedy zničit.
Žádný členský stát Rady Evropy nesmí poslat Syřany zpět, pokud jsou vystaveni „riziku újmy“ ve své domovské zemi.
To jasně uvedl Michael O’Flaherty, komisař pro lidská práva v Radě Evropy, ve svém prohlášení.
Po pádu režimu Bašára Asada několik evropských zemí pozastavilo vyřizování syrských žádostí o azyl a signalizovalo, že zvažují poslat Syřany, kterým se dostalo ochrany, domů.
Michael O’Flaherty varuje, že je to v rozporu s mezinárodními konvencemi, a zejména se zásadou „non-refoulement,“ která zakazuje nucenou deportaci do nebezpečných oblastí.
„V souladu se zásadou nenavracení by žádný jednotlivec neměl být poslán zpět do situace, kdy je vystaven skutečnému riziku újmy. Na tomto základě vyžadují rychle se měnící podmínky v Sýrii opatrná rozhodnutí založená na důkazech,“ říká O’Flaherty.
Připomíná, že azylový status nemůže být odebrán, pokud v zemi původu nedojde k „zásadním a trvalým“ změnám.
Michael O’Flaherty zdůrazňuje, že rozhodnutí o statusu uprchlíka musí být založeno na pečlivém posouzení rizik pro „lidská práva“ v Sýrii a varuje před neoprávněným předpokladem, že země je bezpečná.
I Syřanům, kteří se chtějí vrátit sami, mají členské státy povinnost poskytovat úplné informace o situaci na místě v Sýrii.
„To má zajistit, aby nedělali žádná unáhlená rozhodnutí a umožnili Syřanům návrat dobře informovaným a skutečně dobrovolným způsobem,“ jak uvedl komisař. Právní nebo materiální nátlak na dobrovolnou repatriaci není podle O’Flahertyho povolen.
„Pokud by se podmínky v Sýrii opět zhoršily, musí se evropské země připravit na přijetí ještě většího počtu syrských imigrantů a zajistit, aby měly funkční azylové systémy,“ zdůrazňuje Rada Evropy.
Michael O’Flaherty slibuje, že bude situaci pozorně sledovat a zasáhne, pokud by se kterýkoli členský stát pokusil porušit ustanovení Evropské úmluvy.
Jak tedy sami vidíte, tak změna režimu zřejmě nepovede k deportacím, ale pouze k přívalu dalších Syřanů. Tak jak ti předchozí tvrdili, že prchají před Asadem, budou ti další tvrdit, že prchají před vládnoucí bojůvkou, která je jen sloučením ISIS, Al Káidy a Al Nusry.
To vše samozřejmě dále výměnu obyvatel urychlí…
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]