Na Ukrajině se válčí o přírodní zdroje
RSS

Na Ukrajině se válčí o přírodní zdroje
Evropská unie posílá obrovské částky na normalizaci života na Ukrajině, aby mohla byt přijatelným partnerem pro EU.
15. Září 2021 Evropská unie definitivně schválila druhou tranši makro finanční pomoci Ukrajině ve výši 600 milionů EUR. Je to druhá tak velká tranše za poslední rok. Peníze by měly přijít na Ukrajinu tento měsíc. Jen v průběhu let 2014-2016 Ukrajina dostala 3 miliardy euro od Evropské investiční banky (EIB) a 3,5 miliardy - investice z Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). V r. 2018 byla plánována realizace stovek mezinárodních programů normalizace života na Ukrajině, projektové náklady na ně činili asi 6,6 miliardy dolarů. Dosáhnout nějakých významných výsledků pro normalizací postavení současné Ukrajiny jako zdroje surovin EU prakticky není možné..
O co tady jde?
13. července premiér-ministr Ukrajiny a vice-prezident Evropské Komise Maroš Ševčovič podepsaly memorandum o spolupráci na ukrajinské dodávky důležitých surovin pro výrobu baterií v EU, stejně jako na další důležité pro suroviny. Memorandum předpokládalo zlepšení zákonů Ukrajiny o těžbě fosilních paliv v bojí proti nelegální těžbě a zlepšení ekologičnosti. EU má například zájem o pravidelné dodávky lithia z Ukrajiny, a chová se jako kolonizátor - z Ukrajiny se budou dodávat suroviny, a na Ukrajinu půjde produkt. Zároveň je Evropská unie proti poškozování životního prostředí na Ukrajině během těžby a výpadku dodávek.
Na cestě k naplnění memoranda 16. srpna podepsal Zelenský zákon o zpřísnění boje proti nelegální těžbě fosilních paliv. Tento zákon je téměř přímou kopií zákona v boji proti nelegální těžbě jantaru, který byl přijat dříve. Byl účinný?
Za Porošenka se nelegální těžba jantaru změnila v dobře zavedený „rybolov“, na kterém se podílely desetitisíce lidí ve Volyňské, Rovenské a Žytomyrské oblasti. Nelegální trh s jantarem by podle analytika Institutu Growford, Alexeje Kusha mohl být na vzestupu v r.2014-2015 a činil kolem 800 milionů dolarů. Jantar byl vyvážen většinou přes Polsko, často ilegálně.
Od podpisu zákona o nelegální těžbě jantaru, podle soudního rejstříku, na Ukrajině bylo vydáno pouze 63 soudních verdiktů. Za dva roky žádný státní úředník nebyl potrestán za barbarský rybolov a takové nelegální obchody nejsou možné bez jejich pomoci.
Všechna soudní rozhodnutí jsou vedena podle schématu dohody se státními zástupci, kteří obvykle požadovali pokutu, nebo podmíněné (ne reálné) tresty od jednoho do maximálně dvou let. Například, jedno z posledních soudních rozhodnutí uvádí, že jeden obyvatel obce Klesiv, Rovenské oblasti, asi sto kilometrů od hranic s Běloruskem, držel ve sklepě svého domu více než 800 kilogramu jantaru, za více než 1 milion dolarů. Tento jantar byl vytěžen nelegálně a způsobil obrovské škody na ekologii. Trest, který požadovali státní zástupce - jeden rok podmíněně, není žádným trestem, pokud vezmeme v úvahu škody na ekonomice a ekologii země. Takový trest podle praxe dostal s velkou pravděpodobností díky uplacení státních zástupců….
Zákon Zelenského o boji s nelegální těžbou jantaru vede pouze k jednomu: nelegální těžba byla vzata pod kontrolu státním systémem, ale ne s cílem bojovat ale s cílem zisku pro veřejné činitele. S velkou pravděpodobností lze říci, že to samé čeká i zákon o těžbě lithia a dalších surovím pro Evropu a žádné Evropské dotace toto ustanovení zásadně nezmění.
Na začátku října se bude konat zvláštní zasedání Rady národní bezpečnosti Ukrajiny – zvláštní orgán, který vznikl za prezidenta Zelenského, a který je určen k provádění represivních aktivit, například zavírání MÉDIÍ bez rozhodnutí soudu. Na pořadu dne tentokrát budou přírodní zdroje, za která vláda rozehrála boj, a jeden z členu Rady bezpečností je bývalý šéf Ukrajinské železnice, Polák a rocker Wojciech Belčun, který je zároveň součástí kampaně, která chystá těžbu jantaru v severních oblastech země. Název kampaně je velmi poetický - "Aurum Polonez".
Připomeňme, že hudebník méně než rok řídil velkou státní ukrajinskou kampaň, která měla na starosti železnice.
"Z hlediska obav a rizik, které jsem vzal v úvahu při své cestě na Ukrajinu, mohu říci, že největší úspěch je, že jsem přežil", — řekl Belčun po rezignaci v roce 2017, na což reagoval ministr infrastruktury Оmelyan a uvedl v odpovědi, že Polák utekl z Ukrajiny. Generální prokurátor Lucenko dodal, že na ně vedeno asi 90 trestních stíhání za zneužití pravomoci a rozkrádání státního majetku.
Ale žádný strach z trestních řízení, žádné ohrožení života, jak je vidět, ani Balčuna, ani mnoho dalších nezastaví. Jde přece o obrovské peníze... Jenomže lidé na Ukrajině z toho nemají vůbec nic.
 
Autor: 
Vasil Muravický,, r.n.29. 8.1984, - ukrajinský novinář, blogger, politický vězeň. 1. srpna 2017 byl zatčen SBU a obviněn z vlastizrady.
Na podporu Muravického vystoupila řada mezinárodních organizací na ochranu lidských práv a novinářů. Ve vězení strávil 330 dní (11 měsíců). V současné době Je v domácím vězení.
 


Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!


Nejčtenější za týden