Športka – Cyperská schránka Lemikon verzus Tipos
RSS

Športka – Cyperská schránka Lemikon verzus Tipos

V roku 1992 vznikli Športka a Tipos
7. 1. 2000 Športka podala žalobu na TIPOS  zdržanie sa konania, náhradu škody, vydanie bezdôvodného obohatenia a poskytnutie primeraného zadosťučinenia, zároveň žiadala zdržať sa prevádzkovania číselných lotérií pod označením ŠPORTKA, ŠANCA a MATES.
Kauza sa ťahá pomerne dlho
V roku 2008 sa mal vtedajší minister financií Počiatek dvakrát súkromne stretnúť s akcionárom Športky. Návrhy na mimosúdne vyrovnanie sporu minister zamietol ako „neprijateľné“.
S vedením Športky stretol aj jeden zo spoločníkov finančnej skupiny J&T.; Krátko nato Športka predala svoje pohľadávky Lemikonu schránkovej firme sídliacej na Cypre , zhodou okolností na tej istej adrese, ako iná spoločnosť J&T.; Po prevode pohľadávky dohoda už nie je „neprijateľná“
Po ôsmich rokoch súdnych sporov Senát Najvyššieho súdu (predseda NS Milan Karabín) v auguste 2008 rozhodol, že štátna akciová spoločnosť Tipos nelegálne využívala know-how firmy Športka. A že má ako odškodnenie zaplatiť spoločnosti Lemikon Limited, ktorá spor za Športku prevzala, takmer dve miliardy slovenských korún.
Všetko by šlo ako po masle, slovenskí daňový poplatníci by poslali na účet schránkovej firmy miliardy korún, nebyť českého novinára Miroslava Motejleka, ktorý kauzu Tipos – Lemikon vyniesol na svetlo.
Spočiatku Počiatkovi ako o najlepšom možnom riešení vyplatiť schránke Lemikonu dával za pravdu aj Fico, ale iba do chvíle kým si neuvedomil aké pobúrenie vyvolalo vyplatenie bez mála 500 miliónov korún schránkovej firme sídliacej na Cypre, vláda v zrýchlenom konaní (pár hodín) pripravila novelu, ktorou dala generálnemu prokurátorovi právo pozastaviť vykonateľnosť súdneho rozhodnutia.
Po prevalení kauzy zmizol Počiatkov človek, ktorý riešil dohodu s Lemikonom
Roman Ožvold, za vlády Roberta Fica šéfoval dozornej rade štátnej lotérie Tipos, bol osobným priateľom Počiatka, ktorý ho do funkcie nominoval.
Po piatich dňoch od zmiznutia našli advokáta Ožvolda zavraždeného na okraji poľa v kríkoch pri obci Jabloňovce neďaleko Žemberoviec.

Tento prípad je jedným z vrážd organizovaných politikmi, mafianských vrážd. Nezmyselné obhajoby obžalovaného vyzerá, že uznali…podal som mu samopal a ona sama vystrelila…potom sme ho ukryli v lese…aké dôveryhodné….behá vrah po slobode?
zdroj: https://www1.pluska.sk/krimi/obzalovany-vrazdy-ozvolda-zbran-vystrelila-sama
Prečo odstránili Počiatkovho advokáta? Prevalil sa podvod a báli sa, že by mohol hovoriť a Počiatek by si sadnul do väzenia?
Najvyšší súd SR (predseda NS Harabin nominant HZDS) v novembri 2010 definitívne rozhodol, že štátna lotériová spoločnosť Tipos v minulosti neoprávnene používala ochranné známky Športky. Cyperskej schránkovej firme Lemikon Limited, na ktorú prešla pohľadávka tejto spoločnosti, musí preto zaplatiť viac ako 14 miliónov eur.
Hrozba, že Tipos bude musieť zaplatiť Lemikonu ďalších vyše 52 miliónov € však naďalej trvá, keďže Najvyšší súd vrátil časť súdneho sporu na doriešenie späť na prvostupňový súd.
Tipos podal sťažnosť na Ústavný súd pre porušenie práva na spravodlivý súdny proces.
Štát pred Ústavným súdom zastupoval Ernest Valko, ktorý taktiež napadol výber členov senátu Najvyššieho súdu na Ústavnom súde (tri dni na to je zavraždený, polícia po rokoch vraždu Valka vyšetrila ako lúpežné prepadnutie, lupiči z právnikovho domu ušli a podľa polície si nič neodniesli. Mesiac pred verdiktom NS o platbe cyperskej schránke Lemikon, sa udial incident pripomínajúci vyhrážanie. Niekto 9. septembra podpálil členovi predstavenstva Tiposu Milanovi Homoľovi služobné auto).
Najvyšší súd rozhodnutie odročil.
Harabin vymenil troch sudcov v päťčlennom senáte Najvyššieho súdu, ktorý rozhodoval o nárokoch Lemikonu voči štátnej firme Tipos
Tipos pred súdom zdôrazňoval, že Harabin vymenil troch z piatich členov senátu, čo má priamy vplyv na konečný verdikt. Pri hlasovaní o rozsudku rozhoduje väčšina.
Ústavní sudcovia Ľubomír Dobrík, Ján Auxt a Rudolf Tkáčik v rozhodnutí pripomenuli, že predseda súdu Štefan Harabin ich vymenil „po pridelení veci na jej prerokovanie a rozhodnutie“.
Harabin sa pred ústavnými sudcami bránil rozhodnutím Ústavného súdu z apríla, keď rozhodovali o rovnakej námietke Tiposu.
Vtedy sa však súd zaoberal len zmenami sudcov a nie rozsudkom vo veci. Práve znenie rozsudku zmenilo aj optiku nazerania na výmeny v senáte.
Sudcovia naznačili, že viaceré súdy ignorovali niektoré zásadné dôkazy. Spomenuli napríklad vyjadrenie profesora Masarykovej univerzity Petra Hajna, ktoré v roku 2004 predložil Tipos.
Hajn síce nespochybnil, že Športka mala know-how, ktoré poskytovala Tiposu, no lotéria za to Športke zaplatila vyše 286 miliónov korún.
„Hodnota know-­how tak bola konzumovaná platbami Tiposu podľa uzatvorených zmlúv,“ napísal vtedy Hajn.
Ústavný súd rozhodol, že výmena členov senátu, o ktorej rozhodol predseda NS SR Štefan Harabin, nebola porušením základného práva spoločnosti Tipos nebyť odňatý zákonnému sudcovi.
K porušeniu zákona nedošlo, došlo len k podstatnej zmene v obsadení senátu v už pridelenej veci, táto zmena senátu rozhodla v prospech schránkovej spoločnosti sídliacej na Cypre… Takéto zmeny by sa dali označiť prinajmenšom ako účelové. Veď nejde o nič iba o peniaze daňových poplatníkov“.
Robíme to tak aby bolo všetko v súlade so zákonom, v súlade so zákonom slovenskí daňový poplatníci zaplatia schránkovej firme milióny eur.
K Lemikonu sa nik nehlási
Spoločnosť Lemikon so schránkou na Cypre a v Lichtenštajnsku zastupujú advokáti z Prahy.
sidlo-rugell-hasler-mfdnes.JPGBRATISLAVA. Vlastníci spoločnosti Lemikon ostávajú naďalej skrytí. Známa je len cyperská adresa firmy, na ktorej sídlia stovky ďalších spoločností.
Schránka migrovala do Panamy (politicka mafia a panama papers). Dôvod? Lichtenštajnsko podpísalo medzinárodné dohody o výmene bankových a daňových informácií, pre slovenské banky, daniarov i políciu bude preto ľahšie zistiť, kto je konečným užívateľom výhod z lichtenštajnskej schránkovej spoločnosti.
zdroje: https://web.archive.org/web/20190307071010/http://www.idemvolit.sk/1314-kauza/sportka-cyperska-schranka-lemikon-verzus-tipos/ http://www.tipos.sk/Default.aspx?CatID=101&PressID=146 https://www.finance.sk/spravy/finance/54259-navrh-na-restrukturalizaciu-tiposu-sud-napokon-odmietol/ https://motejlek.webnode.cz/news/miliardar-radovan-vitek-drti-tipos-slovenska-obdoba-sazky-mu-musi-vyplatit-vice-nez-miliardu-sk-plus-uroky-rozhodl-tak-nejvyssi-soud-sr/ https://www.pluska.sk/spravy/z-domova/slovensko/politika/pozname-pociatkovych-kamaratov.html?forward=sk_mobil_clanok.jsp http://www1.teraz.sk/ekonomika/tipos-lemikon-spor-pokuta-ustavny-sud/167843-clanok.html


Nejčtenější za týden