Konec chalupářů, návrat „desítkářek“
RSS

Konec chalupářů, návrat „desítkářek“

Většina chalupářů má  trvalé bydliště ve městech, z čehož plyne, že musíme přemýšlet o topení na dvou místech. Donedávna bylo topení na chalupě celkem jednoduše řešitelné. Dřevo se dalo koupit poblíž, a to jak v delších polenech, tak i naštípané. Ani s uhlím nebyl problém. Teď se situace zhoršuje, dodací lhůty se prodlužují a ceny zvyšují. Tak například dřevěné peletky jsou za dvojnásobnou cenu, než bývaly před dvěma roky.
Po kůrovcové kalamitě je v lesích dřevěného odpadu až až. Jen by se musela vyhlásit nějak Akce D (dřevo) a dovolit, aby si chalupáři odvozili ten dřevěný odpad bez rizika nařčení z krádeže (bohužel slyšíme, že z lesů mizí ne ten odpad, ale dřevo patřící lesům a připravené k odvozu – to ale nepáchají chalupáři). Vzpomínám na lesy v chatařských oblastech kolem Prahy – za socialismu tam byla vysbíraná každá větvička!
A co se týče našich bytů ve městech?  Po přečtení připravované V yhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu o regulaci vytápění (s cílem omezit spotřebu topiv) můžeme jen zírat.  Ten návrh vyhlášky byl publikován minulý týden. Vyhláška stanovuje hranice, pod které by teplota v jednotlivých místnostech neměla klesnout. Směrem nahoru by teplota tuto hranici směla přesáhnout maximálně o jeden stupeň.
Tato hranice rozlišuje teplotu  pro jednotlivé místnosti podle toho, kolik mají venkovních stěn. V místnostech s jednou venkovní stěnou tak bude tato hranice vyšší o 1 °C, v prostorách se dvěma venkovními stěnami o 1,5 °C a v prostorách se 3 stěnami o 2 °C. Ještě rozpoznat, zda se jedná o místnosti obytné nebo jakékoliv (i když obytná místnost by aspoň jednu stěnu s oknem ven měla mít). To platí i pro ajnclíky ve věznicích.
Kousek tabulky z návrhu vyhlášky tady okopíruji:
Druh místnosti
Současná „orientační teplota“
Nově navrhovaná teplota*
1 Obytné budovy
 
 
1.1 Trvale užívané
 
 
Obývací místnosti (obývací pokoje, ložnice, jídelny, jídelny s kuchyňským koutem, pracovny, dětské pokoje, aj.)
20
18
Kuchyně
20
18
Koupelny
24
19
Klozety
20
18
Vytápěné vedlejší místnosti (předsíně, chodby, aj.)
15
15
Vytápěná schodiště
10
10
 
Ministerský úředník, který vyhlášku formuloval, zřejmě moc rozumu nepobral,  protože  mu nedošlo, že ne počet venkovních stěn, ale jejich rozměr, počet oken či dveří na balkon a provedení té stěny  (zateplení) má rozhodující význam pro UDRŽENÍ té předepsané teploty! A co světová strana, na kterou daná stěna směřuje?  Severní stěny mají smůlu, sluníčko je nezahřeje a do jejich oken taky v zimě nezasvítí.
Po pádu socíku se předpokládalo, že na vedoucí funkce se dostali konečně ne červeně legitimizované vedoucí kádry, ale lidé, kteří o jimi řízené oblasti nejvíc věděli. Zdá se, že se zase časy změnily.  Takový návrh  vyhlášky by měl strhat přímý vedoucí odboru, kde vznikla, nemluvě o náměstcích či panu ministrovi Síkelovi.  Hlavně, že publikování návrhu bylo doprovázeno slovy, že si to musí občané sami ohlídat (čti: bonzovat sousedy)! Asi by to chtělo zavést v každé ulici či domě opět funkci desítkářky s teploměrem a právem neomezeného vstupu do soukromých bytů: A pokud by se pojem desítkářka zdál moc komunistický, můžeme to nazvat sousedské hlídky.
To jsme to dopracovali!


Nejčtenější za týden