Sektářské násilí v Severním Irsku
RSS

Sektářské násilí v Severním Irsku

Temné časy sektářského násilí, které proti sobě v Severním Irsku už desítky let staví většinou anglosaské protestanty proti většinou keltským katolickým Irům, jsou zdá se zpátky. Během dvou separátních útoků byli v Londonderry, nebo jak říkají Irové v Derry, postřeleni do nohou dva muži. Jeden byl navíc střelen do ruky. Podle všeho šlo o tzv. trestnou střelbu. Ta je v Severním Irsku, které je i přes přísnou kontrolu zbraní a dohled státu stále rozdělené, běžná.
Oba muži byli ošetřeni na místě postřelení a převezeni do nemocnice a jejich stav je stabilizovaný.
Severní Irsko je součástí irského ostrova a od získání irské nezávislosti na Británii součástí Británie. S irskou republikou má pozemní hranici, která je v podstatě nehlídaná a lze přes ní volně přecházet. V minulosti tudy oběma směry proudily nacionalistické (Irové) bojůvky, které tvoří na severu Irska menšinu. Své bojůvky mají ovšem i protestanti a v celé Severním Irsku existuje dobrovolná segregace. Města jsou obvykle rozdělená na katolické a protestantské části a nestane se, aby spolu do jedné školy chodily děti protestantů a katolíků.
Teroristická kampaň obnovené Irské republikánské armády začala v 70.letech s cílem připojit sever ostrova k Irsku. Donutit terorem protestantské obyvatelstvo, aby odešlo do Anglie, Skotska nebo Walesu a ostrov sjednotit. Proti těmto snahám se postavila jak severoirská královská policie, britská armáda, ale i protestantské bojůvky. A právě mezi katolickými a protestantskými bojůvkami se vede dlouhodobá válka.
Teror se podařilo zastavit v 90.letech výměnou za amnestii mnoha vězňů obou stran, ale útoky čas od času pokračují dál, většinou ze strany odnoží IRA. Ty se pokoušejí mít, tak jako v minulosti, kontrolu nad svoji komunitou. Trestá se kriminalita, donášení policii, ale i přátelství s protestanty. Obvyklým trestem je zbití, ale neobvyklé není ani prostřelení kolen.
Jaký byl důvod napadení mužů v Derry se zatím neví.
Jak poznat nevěru?

Máte podezření, že vás váš protějšek podvádí?

Rychlá půjčka ihned

Není nic jednoduššího než si vybrat rychlou půjčku na www.finmoney.cz.

Špionážní technika

Jak zjistit pravdu? Pomocí profesionálních pomocníků.

Jirkovo rychlé půjčky

Srovnejte si online půjčky z pohodlí vašeho domova. 100% přes Internet

Matrace pro zdravé spaní

Specializovaný e-shop na matrace s dopravou zdarma.

Slevové kupóny

Ušetřete nemalé peníze na online nákupech. Slevové kupóny do e-shopů.

Hry zdarma

Nejlepší hry zdarma.

Půjčka do výplaty online

Výhodná nabídky půjčky do výplaty až 30 000 Kč. Vyřízení online.

Účetní program AdmWin

Nabídky, zakázky, objednávky, sklady, faktury, dod.listy, účtenky EET

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!Dnes nejprohlíženější