Polská prokuratura zahájila vyšetřování na základě oficiální stížnosti předsedy polského ústavního soudu Bogdana Świeczkowského. Ten obvinil premiéra Donalda Tuska, jeho kabinet a několik vysoce postavených členů parlamentu a justice, že jednají jako zločinecká organizace.
Świeczkowski tvrdí, že Tuskova vláda od svého nástupu do funkce na konci roku 2023 systematicky podkopává právní stát s konečným cílem „svrhnout státní zřízení“.
Vyšetřování zahájeno
Žádost o trestní stíhání byla podána proti premiérovi, všem jeho ministrům, předsedovi Sejmu (dolní komory parlamentu), předsedovi Senátu, předsedovi Vládního centra pro legislativu (RCL) a také několika soudcům a státním zástupcům.
Na tiskové konferenci ve středu 5. února Świeczkowski uvedl, že od svého nástupu k moci v prosinci 2023 Tuskova vláda a její přidružené subjekty jednají „v organizované zločinecké skupině... s cílem změnit ústavní systém Polské republiky“ a podkopat její ústavní orgány, jako je Tribunál, Národní soudní rejstřík a Nejvyšší soud.
Další Noční hlídka: Co dělat v případě krize?
Máte doma zbraně? Umíte s nimi zacházet? Potřebujeme je vůbec? A pokud, tak jaké? Co dělat, když nebudou fungovat mobily? Máme mít připraven scénář pro nenadálé situace, na jejichž hraně balancujeme?
Odpovědi Marka Obrtela na tyto a další otázky Petra Hájka jsou jádrem dalšího pořadu o praktických možnostech sebeobrany nás a našich blízkých - alespoň pro ty, kteří si uvědomují, že na stát rozhodně nemůžeme spoléhat - chceme-li v očekávaných krizích přežít.
Vše potřebné naleznete na stránkách Sebeobrany v Protiproudu.
Otevřít stránky Sebeobrany
Jak v podrobném článku X vysvětlil europoslanec Patryk Jaki (PiS), spolupředseda skupiny ECR, jen za první rok u moci Tuskova vláda uvěznila politiky bez spravedlivého soudu, zmocnila se soudnictví, ovládla veřejnoprávní média, znefunkčnila opoziční strany a zablokovala a porušila rozhodnutí Ústavního soudu a Nejvyššího soudu. A to je jen několik z dlouhého seznamu hrubého porušování zásad právního státu, ke kterému v zemi denně dochází.
„Hovoříme o zločinném státním převratu,“ řekl Świeczkowski na tiskové konferenci. Podle polského trestního zákoníku hrozí za pokus o převrat trest odnětí svobody na 10 let až doživotí.
Świeczkowski rovněž prozradil, že vzhledem k tomu, že mezi podezřelými je i ministr spravedlnosti a generální prokurátor Adam Bodnar, osobně požádal o vedení vyšetřování náměstka generálního prokurátora Michala Ostrowského, který mu potvrdil, že proces byl formálně zahájen.
Tusk se směje. Zatím.
Premiér Donald Tusk v reakci na to zveřejnil na X krátké video, na kterém hraje ve své kanceláři ping-pong a dělá si z obvinění legraci.
Předseda Ústavního tribunálu však v rozhovoru ve čtvrtek ráno uvedl, že se není čemu smát.
„Myslím, že jsme blízko situaci, kdy se do roka nebo do půl roku může stát, že ozbrojené síly nebo policie vyjdou do ulic, aby se pokusily zastavit sociální protesty,“ varoval Świeczkowski.
Pojďme se poradit!
V pondělí 9. 12. 2024 od 18:00 vysíláme v přímém přenosu pravidelnou poradu šéfredaktora Protiproudu s "tvrdým jádrem" nepodvolených.
Témata určují čtenáři a diváci svými dopisy, otázkami a komentáři jak k aktuálnímu dění, tak k obecnějším otázkám a problémům, jež určují náš (viditelný i neviditelný) svět.
Vysíláme zde
Vysvětlil, že existuje reálné nebezpečí, že vláda v případě vítězství konzervativní strany nebude akceptovat výsledky nadcházejících květnových prezidentských voleb, což povede k masovým nepokojům a možným střetům s ozbrojenou policií a armádou.
Świeczkowski také uvedl, že neví, kdo ve skutečnosti řídí Tuskovu „zločineckou organizaci“ a že do ní mohou být zapojeny zahraniční subjekty, ale že bude úkolem prokuratury to zjistit.
Čeká nás totéž?
Nevysvětlená část o zahraničních subjektech se může týkat úředníků EU na nejvyšší úrovni bruselské hierarchie. Tusk, bývalý předseda Evropské rady, je blízkým spojencem šéfky Komise Ursuly von der Leyenové a jeho porušování zásad právního státu bylo bruselskou liberální elitou od počátku tolerováno.
Komise totiž odblokovala Polsku zmrazené prostředky EU v hodnotě 110 miliard eur - které využila k nátlaku na předchozí konzervativní vládu PiS - ještě předtím, než Tusk provedl jedinou reformu, která by tento krok ospravedlnila. To dokazuje, že EU se o právní stát v Polsku nikdy ve skutečnosti nestarala, pouze jej používala jako zbraň, která měla usnadnit vítězství ideologicky spřízněné vlády.
(adsbygoogle=window.adsbygoogle||[]).push({});
Opozice nicméně doufá, že tento problém již nebude tak snadno ignorován, přestože se jej Brusel stále snaží zamést pod koberec.
Europoslanec Jacek Ozdoba (PiS/EPP) se ve čtvrtek na zasedání Výboru Evropského parlamentu pro občanské svobody (LIBE) pokusil tuto otázku nadnést, ale předseda výboru - Javier Zarzalejos z EPP, který je ze stejné politické frakce jako Tusk - ho okamžitě odřízl od mikrofonu.
„To jen ukazuje, jak se tohoto tématu bojí. Tento případ je bezprecedentní,“ řekl europoslanec.
Máme tak příležitost vidět v "polské laboratoři" o co se zřejmě chtějí naši fialoví Bruselané v podzimních všeobecných volbách, v nichž jim půjde stejně tak o krk. S tím rozdílem, že už si stačili dosadit do ústavního soudu své komplice. Ostatně jeho předseda Baxa již otevřeně řekl, že jeho brněnský nevolený "gang patnácti" je k něčemu takovému připraven.
Jedinou komplikací může být, že do podzimu může Trump změnit obsazení americké ambasády - odkud protektorátní pražská vláda dosud čerpala svou moc i finance.
To se v Polsku do květnových voleb asi nepodaří. Tak uvidíme, kdo se bude smát naposled.
Zdroj