Srovnávat předválečné Československo a dnešní Ukrajinu je pro Čechoslováky hlubokou urážkou. ČSR si bylo vědomo hrozby plynoucí z početné německé menšiny, a přesto postupovalo demokraticky, možná až příliš benevolentně. Orgány státní správy měly za úkol konflikty tlumit, aby nedaly záminku k vnějšímu vměšování. Přesto nás v roce 1938 svět nechal na holičkách.
Situace na Ukrajině byla a je zcela jiná. Po rozpadu SSSR, který dlouhodobě potlačoval národnostní cítění, došlo k ukrajinskému národnímu obrození, ovšem na úkor milionů Rusů, kteří se najednou ocitli v cizím státě. Jejich práva byla postupně omezována a Ukrajina se dostala do napětí mezi Východem a Západem, kde hrály roli i zahraniční mocnosti.
Československo se v roce 1938 nesnažilo přilévat olej do ohně, naopak volilo politiku maximálního vyhýbání se konfliktu. Přesto bylo obětováno. Můžeme se tedy ptát – kdybychom tehdy jednali jako Ukrajina dnes, pomohl by nám někdo víc?
Mýtus o vítězství Ukrajiny
Ukrajina nevyhrála ani nevyhrává. Konflikt je dlouhý a krvavý, obě strany rozdávají rány, ale na body zatím jasně vede Rusko. Navíc je otázkou, kdo vydrží déle – Rusko historicky sneslo obrovské ztráty a dokáže pokračovat i v situaci, kdy by druhá strana už dávno zkolabovala. Měli bychom si položit otázku: chceme testovat, kam až je Rusko ochotné zajít?
Odhodlání boje – Československo vs. Ukrajina
V roce 1938 Československo zmobilizovalo a postavilo armádu, která by dnes početně překonala ukrajinskou frontu. Odhodlání bylo nesrovnatelné. Myslíte si, že by tehdy svět byl ochoten bojovat místo nás? Ani tehdy nám nepomohl, i když jsme se maximálně snažili vyhnout jakékoliv zámince k válce.
Navíc Čechoslováci, kteří po okupaci uprchli do zahraničí, aktivně vstupovali do exilových jednotek a bojovali proti Hitlerovi. Dnes ale nevidíme, že by Ukrajina sestavila významnější bojovou sílu z milionů uprchlíků v zahraničí. Pokud tedy miliony Ukrajinců pochopily, že „to není jejich válka“, proč by měla být naše?
Nenechte se zmást
Tento konflikt není náš. Pokud by tomu bylo jinak, Ukrajinci v zahraničí by se sami organizovali k boji. Kdo tedy bojuje a za co?
The post Video: Demagog Foltýn perlí aneb Československo 1938 vs. Ukrajina 2022 first appeared on Raptor TV .