Ruský plyn samozřejmě bere celá Evropa, jen poněkud oklikou: hezky ideologicky očištěný, „zdemokratizovaný,“ ale především výrazně dražší, než plyn přímo z plynovodů.
Dalo se očekávat, že evropské firmy budou dřív či později volat po ukončení sankcí a obnovení odběru plynu jako dříve, neboť s tak vysokými cenami energií přestávají být konkurenceschopné.
A pokud se evropské země nebudou chtít dočkat bankrotů energeticky náročných firem či jejich odchodu do USA a dalších zemí, které jim nabídnou výhodné ceny energií (a navíc bez klimatických regulací a uhlíkových odpustků), budou nuceny prosadit ukončení sankcí, přinejmenším co se plynu týká.
Německo je na tom hodně špatně i díky drahé elektřině, což dovedlo zemi do krize, jaká tam nebyla od konce války. A lze očekávat, že díky roky pěstované silné závislosti na Německu se jejich problémy dřív či později přesunou i na jejich „oddaný protektorát.“
Německý průmysl bije na poplach! Vzhledem k tomu, že náklady na energie raketově rostou, přední společnost naléhavě vyzývá k návratu k ruskému plynu. „Je nejvyšší čas přehodnotit strategii!“ říkají – a změna kurzu se zdá být nevyhnutelná.
To je již dlouho hrozbou pro existenci německého průmyslu. Christof Günther, jednatel chemického parku InfraLeuna GmbH, bije na poplach: Ceny energií jsou neúnosně vysoké – a to ohrožuje budoucnost chemického průmyslu.
S ohledem na katastrofální situaci Günther vyzývá k obnovení dovozu ruského plynu. Po třech letech války na Ukrajině je třeba konečně přehodnotit německou energetickou politiku, vysvětluje v rozhovoru.
„Současné ceny energií nejsou konkurenceschopné,“ řekl Günther. „Potřebujeme větší dodávky energie, abychom konečně snížili ceny!“ Chemický průmysl se potýká s obrovskými problémy.
Výroba s využitím kapacity pouze 70 až 80 procent, klesající počet zaměstnanců a stále více společností, které padají na kolena. Příčina: energetická krize. Postupné vyřazování jaderné a uhelné energie a dramatický pokles dodávek ruského plynu zvýšily ceny.
„Rozhodnutí nenakupovat ruský plyn plynovody byla chyba! Navzdory současným sankcím Německo nadále dováží ruský zkapalněný zemní plyn – plynovody však byly uzavřeny. To je nelogické a musí se to urychleně změnit,“ řekl Günther.
„Pokud nezareagujeme okamžitě, krize se bude ještě zhoršovat,“ varuje šéf chemického parku. „Potřebujeme rychlou úlevu, zejména pro energeticky náročné společnosti.“
Günther navrhuje využít část klimatického fondu – přibližně 250 milionů eur, kterými chemický průmysl přispívá ročně.
„Tyto peníze musí být použity na snížení ceny elektřiny pro průmysl! To je jediný způsob, jak může toto odvětví přežít a zůstat konkurenceschopné.“
Krize zahájená katastrofální vládou semaforu již dávno dosáhla dramatických rozměrů. Společnosti jsou masivně ohroženy. Návrat k ruskému plynu je nyní jediným způsobem, jak stabilizovat ceny energií a zachránit průmysl.
Günther požaduje: „Tato strategie musí být konečně přehodnocena!“
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5 ]