Tento je součástí Paktu pro budoucnost OSN, který byl schválen již v loňském roce. Pakt mimo jiné prosazoval i koordinovanou cenzuru, zejména pak v některých oblastech.
A nejde jen o cenzuru, ale i o dohled, jehož předzvěstí je zavádění digitálních identit, digitálních měn, chytrých měst apod.
AI Action Summit, který se konal tento týden v Paříži, vyústil v 60 signatářů, kteří podpořili prohlášení o „inkluzivní a udržitelné umělé inteligenci pro lidi a planetu.“
Mezi desítkami zemí jsou Evropská unie (což automaticky zahrnuje všech 27 členských zemí) a Komise Africké unie spolu s Austrálií, Brazílií, Kanadou či Čínou – není zde však USA nebo Velká Británie (ta už sama o sobě s cenzurou zašla poměrně daleko).
Na setkání ve Francii se sešli zástupci vlád, mezinárodních organizací, občanské společnosti (neziskovek), akademiků, výzkumníků a soukromého sektoru.
Deklarace se zavazuje k řadě iniciativ OSN, jako jsou cíle udržitelného rozvoje Agendy 2030 (SDGs), které jsou běžně kritizovány pro zavádění cenzury a dohledu.
Mezi další citované mezinárodní iniciativy patří doporučení UNESCO o etice umělé inteligence a řada rezolucí Valného shromáždění OSN.
Dokument podepsaný v Paříži však hovoří o posílené mezinárodní spolupráci a lépe koordinované mezinárodní správě jako o hlavních prioritách.
Dokument se také znepokojivě zavazuje „neustále řešit rizika AI pro integritu informací“ (to je znepokojivé, vzhledem k tomu, jak často se „informační integrita“ používá jako „kódové slovo“ pro cenzuru).
Pokud jde o podporu cílů Agendy 2030 OSN a jak to může stát v cestě svobodě projevu, stojí za to připomenout, že tento soubor 17 vzájemně propojených globálních cílů podporuje nejen digitální identitu, ale také cenzuru toho, co úřady považují za „hrozby pro integritu informací,“ které mohou negativně ovlivnit plnění cílů této agendy.
Těmito hrozbami jsou údajně „nenávistné projevy, dezinformace“ atd.
Další iniciativa OSN, na kterou odkazuje Pařížská deklarace v Globálním digitálním paktu (a na které se signatáři shodli), je základem pro zahájení Globálního dialogu o správě umělé inteligence a nezávislého mezinárodního vědeckého panelu pro umělou inteligenci jako způsob, jak spojit probíhající úsilí o správu věcí veřejných.
Global Digital Compact je jednou z příloh Paktu OSN pro budoucnost.
Výrazně prosazuje digitální ID (prostřednictvím toho, co OSN, EU, WEF a Gatesova nadace rádi nazývají, digitální veřejná infrastruktura, DPI), stejně jako řadu politik cenzury a sledování, spojených s „bojem a řešením“ věcí považovaných za nenávistné projevy a dezinformace.
Pakt pro budoucnost sice tvrdí, že jsou integrována ochranná opatření na ochranu soukromí, ale zároveň podporuje větší přeshraniční toky dat (sdílení).
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0 ]